De svageste bliver hetzet
Hvordan har politikerne kunnet give skattelettelser, når der er krise?
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
De svageste i vores samfund bliver i den grad hetzet af politikerne. For det første kan vi se, hvordan handicappede mennesker under 40 år nærmest ikke kan få tilkendt førtidspension, fordi den nuværende regering lavede en førtidspensionsreform for at få flere med nedsat arbejdsevne ud på arbejdsmarkedet – enten i fleksjob eller i ordinært arbejde.
Hvis man ikke kunne det, skulle man begynde i ressourceforløb. Men kun ganske få er kommet i ressourceforløb, fordi kommunerne ikke har kunnet efterleve regeringens krav.
For det andet skal den enkelte kontanthjælpsmodtager være afhængig af sin kærestes indkomst pr. 1. januar 2014. Og som man bl.a. kan læse 15/12 på avisen.dk under overskriften ”Danmark er dejlig, hvis du er rig og rask”, har det store familiemæssige konsekvenser. For som en mand – Brian Frank – udtaler til avisen.dk:
»Min kæreste falder fra 13.800 til 5.400 kr., fordi hun er uddannelsesparat, så vi mister over 8.000 kr. efter skat. Men de andre, der er i aktiveringsforløb, de bliver ikke sat ned. Fordi hun er 26 år og uddannelsesparat, falder hun så meget«.
Det er diskriminerende, mener Brian Frank, der siger, at kæresten »leder alt, hvad hun kan, efter et ordinært job.«
Hjemløsetelt meldt til politiet
For det tredje kan vi læse og høre
i de store aarhusianske/østjyske medier, at Aarhus’ hjemløse, som har rejst et telt, hvor de hjemløse og socialt udsatte bl.a. kan være og samtidig overnatte, er blevet politianmeldt af en politiker.
Politikeren mener, at stedet, hvor teltet er, vil udvikle sig til et ”mini-Christiania”. Det sted, de har valgt, er et uberørt sted – ved Godsbanen, og de generer ingen. Og de hjemløse smider selv ballademagere væk.
Jeg er som initiativtager gået sammen med andre om at arrangere en støttedemonstration for at bevare hjemløseteltet ved Godsbanen, som det dagligt bliver kaldt. Godt nok har politikeren lovet, at de hjemløse, som overnatter og kommer forbi hjemløseteltet, får et andet sted at være.
Men har politikeren tænkt på, at der i Aarhus er 630 hjemløse, hvoraf kun ca. 50 kan overnatte hos Kirkens Korshær samt 10 i et ekstra herberg på Spanien? Jeg håber, at politikerne finder en hal til dem, der er stor nok, så resten af de resterende 570 hjemløse i Aarhus også kan få plads et eller andet sted, så de fremover undgår at overnatte i parkeringskældre, opgange osv.
De svageste i vores samfund, som ikke kan eller tør råbe op, bliver i den grad hetzet af politikerne – efter min mening. Politikerne forsvarer det med, at Danmark ikke har råd, og at der har været økonomisk krise. Men hvordan har det så kunnet lade sig gøre for den tidligere og den nuværende regering at give skattelettelser for et tocifret milliardbeløb (ca. 50 mia. kr.), som kun de rige har fået noget ud af? Imens har man fra politisk side skåret ned på hjælpen til de svageste.