Mælkeallergi kan stoppes af komælk
Hvis babyer får komælksprotein i de første uger, udvikler de næsten ingen allergi.
Ny forskning viser, at babyer, der får komælksprotein i form af modermælkserstatning i de første 15 dage af livet, er godt beskyttet mod allergier senere i livet.
»Kvinder, der dagligt gav deres babyer komælksprotein i de første 15 dage af barnets liv, fjernede næsten fuldstændig forekomsten af allergi over for komælksprotein hos deres babyer,« siger professor og børnelæge Yitzhak Katz fra Tel Aviv University.
Studiet er det længste og største af sin slags, og forskerne så på, hvad 13.019 babyer havde fået at spise.
En flaske hver aften?
Resultaterne viste, at de børn, der fik modermælkserstatning med komælksprotein i de første 15 dage, var næsten fuldkommen beskyttet mod at udvikle mælkeallergi. Faktisk hele 19 gange bedre beskyttet end børn, der fik modermælkserstatning efter de 15 dage.
Forskerne har kun undersøgt, hvornår babyerne fik modermælkserstatninger og ikke f.eks. sammenlignet babyer på modermælkserstatning med babyer på brystmælk.
Yitzhak Katz kan på nuværende tidspunkt ikke sige, hvor meget modermælkserstatning børnene skal have for at få den beskyttende effekt, men han foreslår en enkelt flaske hver aften for de mødre, der ammer.
Behov for flere undersøgelser
Der er dog brug for flere studier for at kunne finde den endelige opskrift.
Læs hele artiklen på Videnskab.dk: Tidlig komælk hindrer mælkeallergi
LÆS OGSÅ: Mælk anklages for at ødelægge helbredet