Fortsæt til indhold
International debat

Bliver Danmark til Rumænien om 30 år?

Dansk økonomisk vækst er gået i stå, mens rumænernes økonomi vokser med 5 pct. om året. Fortsætter det i 30 år, vil det rumænerne være dobbelt så rige som danskerne.

Lasse Birk Olesen, medstifter og produktchef Coinify, Herlev

Dette er et internationalt debatindlæg: Jyllands-Posten har sammensat et korps af kommentatorer, der debatterer og analyserer verden omkring os.

Om 30 år kan Danmark være Rumænien, og Rumænien kan være Danmark. Om 30 år tager danske unge til Rumænien for at læse på de bedste universiteter med de dygtigste professorer. Om 30 år søger danske læger arbejde på rumænske hospitaler for at få de bedste arbejdsvilkår og den bedste løn, og de danske patienter, der har råd til det, betaler for behandling på rumænske hospitaler, der er bedre end danske.

Om 30 år rejser danske håndværkere til Rumænien for at få en højere løn, end de får i Danmark. Lige indtil de rumænske fagforeninger råber ”social dumping.” Om 30 år forlader danske iværksættere landet for at tage til Rumænien, hvor de nemmere kan rejse investeringer, og de rumænske kunder har flere penge på lommen.

Hvorfor? Fordi dansk økonomisk vækst er gået i stå, mens rumænernes økonomi vokser med 5 pct. om året.

Danskere er ellers over dobbelt så rige som rumænere i dag målt på købekraftsjusteret bnp pr. indbygger. Men fra 2002-2014 voksede tallet i faste priser for danskere med samlet 2 pct. hen over alle årene. I samme periode voksede det rumænske med 5 pct. om året – eller cirka 86 pct. samlet, viser Verdensbankens tal.

Det er svært at forudsige, om forskellen vil være lige så stor de næste årtier. Men hvis Danmark fortsat ikke formår at skabe vækst, så kan man godt sige noget om, hvordan landenes og befolkningernes forhold til hinanden vil ændre sig. Fortsætter det de næste 15 år, så betyder det faktisk, at en rumæners økonomi vil være lige så stor som en danskers.

Hele verden er foran

Fortsætter det også 30 år, vil det rumænske tal være dobbelt så stort som det danske. Om 30 år vil forholdene altså præcist have byttet plads i forhold til i dag: I dag er danskeren dobbelt så rig som rumæneren.

Det er ikke kun Rumænien, der er foran. Det er hele verden. Danmark har i 2004-2014 haft den tiende laveste økonomiske vækst i hele verden kun undergået af Sydsudan, Grækenland, Aruba, Portugal, Puerto Rico, Mikronesien, Italien, Jamaica og Bermuda. Måske mener du, at økonomisk vækst ikke kan være et mål i sig selv.

Men ønsker vi virkelig, at Danmark bliver et økonomisk uland? Så er det, at danske unge vil flytte til rumænske universiteter, danske læger til rumænske hospitaler, danske håndværkere vil tage rumænske job, og danske iværksættere vil starte virksomhed i Rumænien.

Tilbage står Danmark som udkantsnation og undersøger, hvordan der kan lokkes flere af de rige teenageturister fra Rumænien, Sverige og Tyskland til drukferier i Tisvildeleje – Europas nye Sunny Beach, hvor både de farverige vodkashots og piger er billige.