Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Vi er nogle, der foretrækker genkendelsen frem for det nye

Original musik presses, når kopibands fylder stadig mere på koncertplakaterne, og det rejser et spørgsmål om, hvilken retning vi ønsker for dansk musikliv.

Lars Rytter SørensenRadiochef, Radio Kristrup, Randers SØ

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Der er noget særligt ved at høre en sang, man kender. Noget, der ikke kræver forklaring. Når de første toner lyder, ved man, hvor man er, og hvad man føler. Musik kan på den måde være et sted, man vender tilbage til igen og igen. En slags fælles erindring, man kan træde ind i uden at skulle orientere sig på ny.

Det er måske også derfor, kopibands fylder så meget i det danske musikliv i disse år. Koncerter med musik, vi allerede kender, samler mennesker på tværs af generationer. Sangene er fælles, minderne er fælles, og oplevelsen er genkendelig. Publikum synger med fra første vers, og der er en særlig tryghed i, at man ved præcis, hvad man får.

Der er ikke noget forkert i det. Musik har altid haft en evne til at binde mennesker sammen gennem det velkendte. Spørgsmålet er bare, hvad der sker med det, der endnu ikke er blevet fælles.

For samtidig med at vi samles om det, vi allerede kender, findes der en stor del af musiklivet, som forsøger at skabe noget nyt. Kunstnere, der skriver deres egne sange, og som endnu ikke har fået deres plads i den fælles hukommelse. De er ikke nødvendigvis ukendte eller ubetydelige. Mange af dem er dygtige, etablerede og har et publikum. De repræsenterer bare noget, som endnu ikke er blevet en del af det fælles repertoire.

Måske siger det noget om vores tid. At vi i stigende grad søger det trygge og genkendelige i en verden, der ellers forandrer sig hurtigt. At vi vælger det, vi ved virker, frem for det, vi endnu ikke kender. Streaming, algoritmer og store koncertprogrammer gør det let at blive i det velkendte og sværere at opdage det nye.

Det gælder ikke kun musikken. Også i film, tv og litteratur ser man en tendens til, at det velkendte gentages, genfortælles og genudgives. Det giver en umiddelbar tilfredsstillelse, men rejser også et spørgsmål om, hvad der sker med fornyelsen, hvis gentagelsen fylder mere og mere.

Der er ikke noget galt i at vende tilbage til det, man holder af. Musik skal også være et sted, man kan være hjemme. Spørgsmålet er, om vi samtidig giver plads til det, der endnu ikke føles som hjemme.

For nye sange bliver først til fællesskab, når nogen lytter til dem. Ikke fordi de allerede er kendte, men fordi nogen vælger at give dem en chance. Det kræver ikke meget. Blot en smule nysgerrighed. En vilje til at blive lidt i det ukendte, før man vender tilbage til det velkendte.

Hvis musikken også i fremtiden skal være noget, vi samles om, kræver det, at nogen tør lytte, før alle andre gør det.

Artiklens emner
Musik