Fjeren blev til fem høns i JP
Medierne har selv været med til at puste minksagen op.
Chefredaktør Marchen Neel Gjertsen gør i JP 25/3 en ironisk og ikke særligt dybfølt afbigt over JP’s og sine egne ytringer og tilkendegivelser i minksagen.
Årsagen er, at de selvsamme ytringer og tilkendegivelser om lov og ret, som læserne nu gennem to år i meget bombastisk stil er blevet præsenteret for, er blevet hældt helt ned ad brættet, i takt med at retsgrundlaget i minksagen er blevet afklaret, senest med tjenestemandsforhøret over rigspolitichefen og tilbagetrækningen af advarslerne til en række topembedsmænd med den i JP stærkt dæmoniserede Barbara Bertelsen i spidsen.
Det har ledt chefredaktøren frem til den tanke, at hun må have misforstået alt og derfor mener at leve i et samfund, hvor politikere og embedsmænd hverken står politisk eller retligt til ansvar for fejl og mangler i embedsførelsen. Det må være en forfærdelig følelse at gå rundt med, som dog heldigvis er helt ubegrundet. For hvis chefredaktøren tænker lidt tilbage, så førte fejlene i minksagen faktisk til, at der blev pålagt regeringen et politisk ansvar, der tvang den fra magten.
Om den retlige side af sagen – ja, så er problemet ikke, at Danmark er ophørt med at være en retsstat, men ganske enkelt, at JP’s chefredaktion i minksagen har sat lighedstegn mellem egne holdninger og retsgrundlaget.
Derfor har man bidraget til at puste sagen op til noget, der retligt har vist sig at være helt ude af proportioner og herunder stemplet folk, som ikke mente, at der f.eks. var grundlag for en rigsretssag og en advokatundersøgelse, som stående uden for retsstaten. Der er ingen undskyldning for, at JP ikke har gjort sit hjemmearbejde ordentligt i denne sag, da hverken grundloven, ministeransvarlighedsloven eller forvaltningslovene er af nyere dato, ligesom det ikke har skortet på advarsler fra en lang række førende juridiske eksperter, som JP’s chefredaktion dog valgte at overhøre.
Ligesom for politikere, embedsmænd og andre dødelige er det menneskeligt for chefredaktører at fejle, især hvis det fører til selvransagelse, hvad jeg som mangeårig abonnent håber på vil ske på JP i kølvandet på minksagen.
Så frisk mod, chefredaktør. I morgen er atter en dag, hvor du kan bidrage til at gøre avisen bedre med bedre research og en mere ydmyg tilgang til tingene, så vi kan undgå at fjeren igen bliver til fem høns, næste gang en politisk sag bryder løs.