Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her

Er det slet og ret uduelighed i Forsvaret?

Er hele sagen om afskaffelse af store bededag kun lavet for at lægge røg hen over en lang række møgsager, som i forvejen truer regeringen?

Og som om der ikke var sager nok i forvejen, så viser regeringen atter sit egensind. Forsvaret, der i forvejen har en lang række sager om underslæb, rod i økonomien og fejlslagne indkøb, fremturer nu igen.

Regeringen har besluttet at donere de nyindkøbte Caesar-artillerisystemer til Ukraine. Fint nok. Som erstatning ville man vel så tro, at man bestilte en ny forsyning hos vores Nato-partnere Frankrig og Tjekkiet. Caesar-systemerne var under levering, så man må formode, at der allerede var personel i Forsvaret, der var under uddannelse i at betjene systemerne.

Men nej, i nattens mulm og mørke beslutter nogen, at Caesar-systemerne skal erstattes af artilleri fra den kontroversielle israelske våbenproducent Elbit Systems.

Hvem træffer sådan en beslutning, og hvad er rationalet bag? Vi taler om en investering på 1,7 mia. kr. Hvad er baggrunden for ikke at anskaffe udstyr fra en Nato-partner, udstyr, som anvendes af en række Nato-lande, og som let kan suppleres med reservedele?


Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.