Nordic Tales eksporterer dansk design til udlandet
Nordic Tales er et ungt designfirma med stor succes. Et semesterprojekt på Arkitektskolen banede vejen.
Det begyndte med et semesterprojekt på Arkitektskolen. Og inden arkitektstuderende Jonas Højgaard fi k set sig om, havde indkøberne i indretningsbutikken Decorate købt 100 stk., Lysmesterkæden aftaget resten af den første produktion på 250 lamper, og firmaet Nordic Tales var en realitet.
»Jeg kan godt lide at undersøge, om ting kan lade sig gøre, og jeg har altid gerne villet skabe noget selv, måske fordi jeg er ud af en familie med flere selvstændige. Og derfor var det selvfølgelig også et godt incitament, at Decorate troede på lampen, og så ja, så eskalerede det derfra,« siger Jonas Højgaard.
Livsstilsbrand
Siden er sortimentet udvidet med både et skrivebord, et tøjstativ, en serie kassereoler, lysestager, salt- og pebersæt, skåle og en plaid, og flere design er på vej. »Vi vil gerne være et livsstilsbrand, og derfor er det vigtigt, at vi både bliver kendt for møbeldesign og accessories. På den måde henvender vi os til forskellige målgrupper og tilbyder noget både til dem, der gerne vil give 10.000 kr. for et skrivebord, og til dem, der falder for en lysestage til nogle hundrede,« siger Jonas Højgaard.
Han fortæller, at Nordic Tales samarbejder med en række fortrinsvis unge designere, hvis arbejde passer godt til den skandinaviske stil, som firmaet gerne vil identificeres med.
»Vi arbejder ud fra et manifest, der hedder, at vi vil bygge bro mellem idé og initiativ. Vi vil selv stå for hele processen fra skitse til produkt, og som vores navn antyder, bestræber vi os på, at alle vores design skal fortælle en historie, hvad enten det er materialet, designet eller indpakningen,« siger han og tilføjer, at han gerne ville have endnu flere freelance-designere tilknyttet hen ad vejen.
»Men det kræver styring, og lige nu har vi rigeligt at se til,« siger han med henvisning til, at firmaet stort set siden begyndelsen har haft forrygende fart på.
Rå barakker på Godsbanen
For halvandet år siden flyttede Nordic Tales, der ud over Jonas Højgaard også består af Jesper Riisbøll og Sofie Bruhn samt et par ansatte og nogle praktikanter, ind i de rå barakker, som udgør den ældste del af Godsbanen i Aarhus. Her har det unge firma efterhånden fået skabt nogle indbydende og anderledes rammer, der samtidig illustrerer, hvem Nordic Tales er som designvirksomhed.
»Vi har selv bygget alt op. Fra pladerne på væggene og gulvet af endetræ til kontorpladserne på første sal og rumdeleren af hegnspæle og glas, der blev nødvendig i efteråret, da vi ikke længere kunne holde varmen, så også her fortæller vi en historie,« forklarer Jonas Højgaard og tilføjer, at miljøet på Godsbanen er fedt og stemningen super mellem de forskellige iværksættere. Desværre ved Nordic Tales ikke, om de kan blive boende. Aarhus Kommune har ikke besluttet, hvad der skal ske med de gamle bygninger på længere sigt.
Modefotograf i New York
Trangen til at skabe selv fik allerede liv, da Jonas Højgaard som 20-årig blev hyret til at forevige andre sider end de gængse af Roskilde Festivalen og stiftede firmaet Flux sammen med en flok autodidakte fotografer.
For mig er der ikke stor forskel på at arbejde med billedkomposition og design. Begge dele hand ler om at se tingene i billeder og arbejde med linjer og proportioner.
Hans talent for at komponere og tage billeder førte til opgaver for musikbladet Gaffa og modedesigneren Stine Goya og drev siden den unge arkitektstuderende til New York, hvor han arbejdede en tid som fotograf. Og her kunne han meget let være blevet. For skulle det være, skulle det være der. Alligevel vandt lysten til at arbejde med design og arkitektur.
»For mig er der ikke stor forskel på at arbejde med billedkomposition og design. Begge dele handler om at se tingene i billeder og arbejde med linjer og proportioner,« mener Jonas Højgaard, der aldrig er blevet færdig med studierne på Arkitektskolen. Han greb chancen, da den var der, og blev selvstændig, selv om han fik vide, at han var naiv og hellere burde passe sine studier.
»I Danmark er det ikke så velset at droppe en uddannelse og bare gå i gang som selvstændig. Det er anderledes i USA, hvor jeg mødte masser af idealisme og en stærk trang til at skabe noget selv,« siger Jonas Højgaard.
Undervisning i entreprenørskab
Som ung iværksætter kunne han godt have tænkt sig undervisning i projektstyring eller entreprenørskab.
»Det kunne fx være i form af projekter med tværfagligt samarbejde med ingeniører og folk, der har forstand på penge. Fremtidens arkitekter og designere bliver nødt til at skabe noget selv, for arbejdsløsheden i disse fag er meget høj, også i gode tider, og der er bare ikke ret mange job på tegnestuer og i virksomheder. Derfor overvejer vi også at etablere et tværfagligt projektforløb for praktikanter sammen med nogle af de øvrige firmaer på Godsbanen,« siger han.
Indtil videre har Nordic Tales dog nok at gøre med at passe egen forretning, der allerede eksporterer til en lang række europæiske lande og senest også til Australien.
»Det smarte ved Australien er, at deres sæson er omvendt i forhold til vores. I Danmark sælges der rigtig mange lamper om vinteren og stort set ingen i den lyse tid om sommeren. Her kan vi så koncentrere os om Australien,« siger Jonas Højgaard.
I Aarhus kan Nordic Tales’ produkter købes hos bl.a. Decorate, Rifraf og Lysmesteren.