Fortsæt til indhold
Bolig

Claus Dalbys sensommerhave

Sommeren er overstået, men til det sidste stod Claus Dalbys have i fuldt flor i de skønneste farver. Han lægger stor vægt på, at haven også i sensommeren skal være en fryd at opholde sig i.

Blandt havemennesker er Claus Dalby et kendt navn, og hans 4.200 kvm store have er et forbillede for mange. Bedst kendt er den fra foråret, hvor tusindvis af løgvækster blomstrer side om side – og fra sommerhalvåret, hvor roser, buske, sommerblomster og -stauder er på deres højeste.

Men også sensommerhaven er frodig og i fuldt flor. For Claus Dalby er alle årstider lige vigtige, og derfor er der konstant forskellige vækster, som afløser hinanden i løbet af året. Han er udstyret med en veludviklet skabertrang; selv siger han, at han ikke er i besiddelse af noget stort plantesamler-gen, derimod går han efter planternes skønhed og farver – og han elsker at eksperimentere med nye sammensætninger. At flytte planter er hans hobby.

Det betyder, at mange af havens vækster skifter plads år efter år, således at nye konstellationer frembringes. Hele året igennem er han i haven, og med sig har han en lille blok, hvor han skriver ned, hvad der skal flyttes.

Udpræget farvesans

Det er især Claus Dalbys farvesans, som er i spil, når der skal planlægges nye bede. Han plukker simpelthen blomster rundt omkring i haven og holder dem op mod planter i andre bede for at vurdere effekten. Derudover er løv og strukturer også vigtige elementer, når væksterne skal holde flyttedag. Han holder meget af tætte beplantninger, gerne i flere niveauer, f.eks. purpursolhat kombineret med en florlet viol-frøstjerne ovenover eller opstammede roser med stauder nedenunder, så de bare stammer skjules.

For Claus Dalby er det vigtigt, at der også er sammenhæng mellem planter og materialer, ligesom han er en stor tilhænger af gentagelser. Det ses bl.a. i valget af krukker, som over alt i haven er af zink, terracotta eller sort træ. Rundt omkring på arealet skabes der rum ved hjælp af halvhøje hække. Her er der ligeledes valgt gengangere, taks, bøg og buksbom, som danner en rolig baggrund for de levende og viltre bede.

Mindre rum og hække

Det, at haven er opdelt i mindre rum ved hjælp af hække, betyder, at hvert enkelt afsnit kan få sin specielle karakter og farveholdning.

Således er der ved siden af huset en forsænket have, hvor engletrompeter sætter dagsordenen, og de hvide nuancer er i højsædet.

Foran huset tager de pink og lyserøde farver over, og helt nede i bunden af haven er der et meget smukt afsnit med blomster i sart-gule og cremehvide nuancer, kombineret med løv i sølvgrå toner.