Hygge i træhuset
Gitte Seebergs hjem er et hyggeligt træhus, hvor flere loppefund har fundet sin plads.
Gitte Seeberg
Gl. Holte
48 år
Uddannet jurist og advokat.
Blev medlem af Folketinget i 1994 (K). 2004-2007 medlem af Europaparlamentet (K). 2007 Medstifter af Ny Alliance. 2008 Løsgænger.
Samlever med Anders Schiermer. Parret har Veronica på otte år.
Hvad er aktuelt for dig lige nu? I morgen begynder jeg i mit nye job som generalsekretær for den danske afdeling af WWF Verdensnaturfonden. Det er et drømmejob, som jeg ser frem til efter så mange år i politik. Jobbet indeholder mange af de ting, som jeg har interesseret mig for gennem min politiske karriere, så det bliver spændende.
Hvordan fandt du din bolig?V i boede tre mennesker i et gammelt bondehus på 56 kvadratmeter, så vi trængte til mere plads. Vores nuværende hus fandt jeg i en annonce i avisen.
Hvad faldt du for ved boligen? Det er et hyggeligt træhus med sprossede vinduer og med højt til loftet – flere steder til kip. Flere af værelserne har hems, og så er det et smukt hus.
Hvilket rum holder du mest af? Vores store stue med loft til kip. Det er et dejligt luftigt rum. Man kan ikke sige, at det er lyst, for det er jo et træhus. Jeg holder dog også meget af mit kontor, hvor jeg tilbringer mange timer.
Hvad behøver ethvert hjem? En god sofa til de stunder, hvor der er tid til at ligge og se tv, hvilket for mit vedkommende ikke sker så tit. Men en god sofa, hvor man også kan læse en bog eller slappe af, mens man filosoferer over det hele. Og den skal være komfortabel. Det er det vigtigste.
Hvad inspirerer dig, når du indretter dit hjem? Jeg er ikke særlig kreativ selv og er ikke god til at få ideer. Men nogle gange får jeg gode ideer hos venner og bekendte. Min mand har mere sans for, hvad der passer sammen. Ellers ser jeg jo nogle gange noget i blade eller magasiner og bliver inspireret der. Nu er der heller ikke den store omsætning i vores møbler i hjemmet. Min yndlingslænestol har jeg købt på et Lions loppemarked for 300-400 kroner, og den er vældig populær herhjemme. Jeg går ikke nødvendigvis efter mærkevarer. Det vigtigste er, at møblerne er hyggelige og komfortable.
Hvad ville du aldrig bringe ind i dit hjem? Det er svært at pege på noget præcist, men efter vi flyttede ind i vores hus, har vi lavet en aftale om aldrig at gå på kompromis. Vi vil ikke købe noget grimt, bare fordi vi mangler noget. Det har jeg nok været slem til tidligere, for jeg har et forfærdeligt klunsergen og har været god til at rage noget til mig. Men det er slut nu. Nu vil vi hellere vente på at få det rigtige.
Hvad er det næste, du ønsker dig til dit hjem? En ny sofa. Og et nyt køkken. Det, vi har, er fra 1980'erne eller begyndelsen af 1990'erne, så vi trænger til et nyt. Men vi skal lige have overskud til det store arbejde, der følger med.
Hvad har du altid i dit køleskab? Friske chili. Jeg er en stor chilispiser. Derudover har jeg altid mælk samt masser af frugt og grønt, som vi spiser meget af.
Hvad byder du uventede gæster på? Det kommer an på tidspunktet. Er det om eftermiddagen, kan jeg godt finde på at bage pandekager og servere kaffe til. Er det om aftenen, kunne det være et glas rødvin. Jeg har også altid et eller andet i fryseren, som jeg kan tage ud.
Hvad står der i din bogreol?Jeg køber mange bøger – to-tre stykker om måneden. Jeg elsker at læse. Det er i høj grad romaner, især historiske romaner. Den sidste jeg har læst er Havets Katedral om Barcelona i 1300-tallet. Men der står også flere politiske bøger.
Hvad hænger på dine vægge? Det er lidt af en blandet omgang. Jeg har rejst meget, som en del af mit folketingsarbejde, og jeg har haft den vane, at når jeg besøgte et sted, så købte jeg en souvenir med hjem. Så der hænger masker, tæpper, fade og andre ting fra hele verden foruden billeder.
Hvordan slapper du bedst af derhjemme?J eg er jo glad for min sofa, men jeg kan også godt lide at lave noget. Lige nu er jeg for eksempel i gang med at male vores træhus, og det skal jeg være færdig med, inden jeg begynder på det nye job. Men jeg holder også af at se en god film eller læse en bog. Og så slapper hele familien godt af med at gå i skoven – gerne på svampetur i sæsonen.