EDC: Uklogt at bo til leje
Ejendomsmæglerkæden EDC råder boligejere til at fortsætte som ejere. Over en 10-årig periode vil der altid være gevinst ved at eje sin bolig.
Boligejere, som købte den første ejerbolig, mens priserne var på deres højeste i 2006, og som vil sælge allerede nu, må i mange tilfælde konstatere, at de kommer ud af handlen med et tab.
Det får ifølge EDC nogle boligsælgere til at overveje at forlade ejerboligmarkedet til fordel for eksempelvis en periode i andels- eller lejebolig. Men det er en uklog beslutning, advarer EDC. Det bedste råd er nemlig at købe en ny ejerbolig. Set over en ti-årig periode har boligejerne altid opnået en gevinst, viser en undersøgelse, som ejendomsmæglerkæden selv har fået foretaget.
Sikreste investering
"En ejerbolig er set over tid noget nær den sikreste investering, man kan gøre," siger kommunikationschef Jan Nordmann, EDC, der samtidig understreger, at afkastet kræver vedholdenhed.
"Når vi kigger bagud, og ser på hvordan investering i en ejerbolig udvikler sig, kan vi ikke finde et eneste tidspunkt, hvor boligen ikke har givet et positivt afkast over en 10-årig horisont," siger han.
Gælder det f. eks. også, hvis man købte sin bolig i 1983 og solgte i 1993, hvor boligpriserne nåede et historisk lavpunkt på grund af kartoffelkuren?
Bedst i Gentofte
"Selv i den periode har det gennemsnitligt betragtet været en fordel af eje sin bolig. Over en 60-årig periode har udviklingen i boligpriserne generelt ligget to pct. over inflationen," fortæller Jan Nordmann.
EDC har netop opgjort prisudviklingen for alle landets kommuner de seneste 10 år, og her topper Gentofte kommune med prisstigninger på 197 pct. fra 1998 til i dag, gældende for parcel- og rækkehuse, mens lejligheder i København er steget med hele 225 pct. I bunden af listen ligger Skive kommune, men selv her har boligejerne over en 10-årig periode oplevet prisstigninger på 53 pct.
En af livets sidegevinster
Jan Nordmann advarer dog mod, at betragte boligen alene som et investeringsobjekt.
"Man kan betragte et overskud efter salg som en af tilværelsens gode sidegevinster, men man skal huske på, at man først og fremmest har en bolig for at have nogle trygge, faste rammer som afsæt for alt det, man præsterer i hverdagen," siger han.
Se også: Sådan får du råd til drømmevillaen
Se også: Danmarks dyreste lejlighed i 2007
Læs også: Syv boligfælder der koster kassen
Læs også: Hvor dyrt er dit postnummer?