Fortsæt til indhold
Bolig

Tero Kuitunen vil have den legesyge side af finsk design frem i lyset

Der er to strenge i finsk designs dna: Den ene er minimalistisk, strømlinet og underspillet, den anden maksimalistisk og vovet. Sidstnævnte har designer Tero Kuitunen rettet spotlyset mod i udstillingen “Wild at Heart”.

Nana Elving Hansen

I David Lynchs kultfilm fra 1990, “Wild at Heart”, drøner Nicolas Cage og Laura Dern rundt i en stor amerikaner-øse på flugt fra en lejemorder som en rå, moderne udgave af Bonnie og Clyde.

Det er nok de færreste, der lige umiddelbart vil forbinde Lynchs småsyrede filmunivers med moderne finsk design. Sidstnævnte bliver typisk kædet sammen med den minimalistiske, skandinaviske tradition og er kendetegnet af rolige, enkle linjer, håndværk og naturmaterialer.

Ikke desto mindre deler filmen titel med en finsk designudstilling, som bl.a. blev vist under designugen i Stockholm. For den finske designer Tero Kuitunen, der står bag udstillingen ”Wild at Heart”, vil gøre op med den gængse opfattelse af sit hjemlands design.

»Jeg ville gerne fokusere på nutidens finske design og bringe den mindre kendte side frem i lyset. Finsk design er ikke kun noget med natur og minimalisme – noget sikkert, kan man sige. Der er også en del finske designere, som er meget kunstneriske og skaber ret vovet, farverigt og humoristisk design,« siger han til Jyllands-Posten og fortsætter:

»Jeg ville samtidig gerne gøre op med den stereotyp om, at finner er reserverede og lidt sky. Der er masser af finner og finske designere, der er farverige, passionerede og har en vildhed, der kommer indefra.«

Tero Kuitunens egne design bevæger sig også i det mere utraditionelle spektrum af finsk design. Han har bl.a. designet disse terrakotta-spejle, som er inspireret af kontrasten mellem terrakotta og kongeblå i Majorelle-haven i Marrakech. Foto: PR

Helt grundlæggende er der forskellige grene inden for finsk design, forklarer Tero Kuitunen.

»Den bedst kendte er nok den enkle, funktionsdrevne side med nedtonede farver, naturmaterialer og rene linjer, som vi kender fra nogle af Finlands mest kendte designere, f.eks. Alvar Aalto og Kaj Franck,« siger han og tilføjer:

»Den arv er fantastisk, men der er også en anden og mere farverig, legende, sjov og vovet side af finsk design, som jeg gerne ville vise verden.«

På grænsen mellem øst og vest

Marimekko er et godt eksempel. Mange vil kende deres farverige, storblomstrede print Unikko, som er det finske ord for valmue. Og netop dét ikoniske design er der ifølge Tero Kuitunen en sjov historie bag, som illustrerer den anden side af finsk design.

»Marimekko ville oprindeligt gerne holde en moderne, enkel stil med rene linjer. Ikke noget med blomster, var ordren fra Marimekkos designchef, Armi Ratia, til designerne. Den ene af designerne, Maija Isola, kom så tilbage med en hel kollektion med blomstermønstre – et af dem var Unikko, som i dag nok er det, Marimekko er mest kendt for ude i verden,« fortæller Tero Kuitunen.

De senere år er mange finske designere begyndt at bryde med den klassiske, funktionalistiske arv og skabe design, der ikke er rent funktionelle eller masseproduceret, men mere legende.
Tero Kuitunen, designer og kurator bag udstillingen ”Wild at Heart”

Den lidt rebelske, mere vovede og humoristiske side af finsk design er med andre ord ikke noget nyt. Og ofte går de to sider hånd i hånd. Et eksempel er Aalto-vasen, som Alvar Aalto designede i 1936. Den er både enkel og funktionel uden dekorationer og krummelurer, men samtidig kunstnerisk og anderledes med sin bølgede og asymmetriske form.

»Aalto-vasen er nok det mest ikoniske af alle Alvar Aaltos design, og den kombinerer på sin egen måde begge sider af finsk design,« siger Tero Kuitunen og uddyber:

»Den er f.eks. inspireret af de løse læderbukser, som samer-kvinderne gik med, og han navngav den “Eskimåkvinnans skinnbyxa” – det viser ret godt den humoristiske side i hans design. Der er ikke nogen tvivl om, at det var et opsigtsvækkende design, som folk syntes var meget anderledes dengang i 30’erne.«

De fleste danskere vil kunne genkende Alvar Aaltos vase fra 1936, som nok er det mest kendte stykke finsk design. Foto: PR

Finland er en del af Skandinavien, og designmæssigt minder vi også meget om hinanden. Men hvad ligger bag denne særlige finske dobbelthed, når det kommer til design?

»Finland har altid været præget af, at vi ligger på grænsen mellem Østen og Vesten – også designmæssigt. På den ene side har vi Rusland, som har et meget traditionelt og farverigt folklore-udtryk med detaljerige dekorationer og ornamentering. Til den anden side har vi Sverige og resten af Skandinavien, hvor stilen er mere enkel. Så vores tosidede design-dna er en kombination af Østen og Vestens udtryk,« siger den finske designer og tilføjer:

»Men så er der også bare noget i finnernes natur, en finurlighed og en lidt skæv humor, som også trænger igennem.«

En renæssance ruller

Det er den humor, som f.eks. har fået en arkitekt som Alvar Aalto til at opkalde et i dag verdenskendt design efter et par skindbukser. Men nu var hele Tero Kuitunens formål med udstillingen jo at sætte fokus på finsk design i dag i stedet for altid at tale om fortiden. Og nutiden er ifølge ham karakteriseret ved, at mange designere gør op med guldalder-arven.

»De senere år er mange finske designere begyndt at bryde med den klassiske, funktionalistiske arv fra f.eks. Alvar Aalto og skabe design, der ikke er rent funktionelle eller masseproduceret, men mere legende. Kunst- og designverdenen er rykket tættere på hinanden, og flere designere er begyndt at lave unika-design,« siger han og fortsætter:

»Der er en renæssance i gang i designverdenen, hvor der er en større bevægelsesfrihed. Tidligere var det typisk sådan, at hvis man var keramiker, så arbejdede man med keramik. Men i dag bevæger man sig mere rundt i både materialer og designtyper. Man kan sagtens lave et meget kommercielt produkt den ene dag og et kunstnerisk unika-værk den anden dag.«

Den unge finske snedker Antrei Hartikainen laver møbelkunst, der er moderne og samtidig hylder det klassiske snedkerhåndværk. Hans Melt-skabe er bygget op af flere hundrede fyrrepinde, som er limet sammen én ad gangen. Foto: Antti-Jussi Rantala

Tendensen, som Tero Kuitunen skitserer, ser vi også i Danmark. Her laver designere som Mia-Louise Mailund Smith, der står bag brandet Missemai, både papirklip, glasvaser og kunsttryk, mens keramiker Vibeke Fonnesberg Schmidt f.eks. har kastet sig over lampedesign.

Samtidig ser vi store designvirksomheder som f.eks. Rosendahl Design Group, der både med brandet Kähler og Bjørn Wiinblad lancerer masseproducerede produkter og unika-design.

Design, der giver mening

De nutidige finske designere prøver at bryde med traditionerne og skabe deres eget udtryk, fortæller Tero Kuitunen. En af dem er Klaus Haapaniemi, som både designer modetøj, keramik, møbler, tæpper, puder, plakatkunst og alt muligt andet.

Han er en af de 11 finske designere, der er med i ”Wild at Heart”-udstillingen, og han er alt andet end minimalistisk og enkel i sit udtryk. Hans design er inspireret af finsk folklore og traditionel udsmykning og er derfor rigt dekoreret med farve- og detaljerige mønstre med blomster og dyr.

Finsk design er ofte inspireret af folkehistorie. Det gælder også disse keramikfigurer, som den finsk-koreanske designduo Company står bag. De er inspireret af Finlands hedenske fortid, hvor man dyrkede en animistisk religion. Foto: Finlandsinstitutet/Janne Riikonen

Et andet eksempel er designduoen Mifuko, som Mari Martikainen and Minna Impiö stiftede i 2009. Som freelance-designere savnede de at skabe noget, der gav mening for dem, og derfor begyndte de at arbejde med kunsthåndværkere – primært kvinder – i Kenya, som producerede bl.a. kurve til dem.

»I dag har de flere hundrede kunsthåndværkere i Kenya, der producerer forskellige ting til dem,« siger Tero Kuitunen og fortsætter:

»Vi ser flere finske designere som dem, der gerne vil skabe noget meningsfyldt, og derfor skaber de nogle rammer for dem selv, så det er muligt.«

Udstillingen “Wild at Heart” har allerede turneret rundt i en række lande og fortsætter turneen, som efter planen slutter med designugen i Helsinki til september.