Fortsæt til indhold
Biler

De små biler har toppet

Nu køber vi lidt større biler, og så "tordner" elbilsalget frem.

Den opadgående salgskurve for de mindste biler er knækket fra 2012 til 2013. De danske bilkøbere vender sig nu i lidt højere grad mod de større biler.

Derfor bør bilimportørerne overveje, om de nu ikke i højere grad bør profilere mærkernes mellemklassebiler.

Det interessante er, at kurven for minibilerne nu er knækket.
Thomas Møller Sørensen, direktør for Bilbranchen under DI

Det er konklusionerne fra Thomas Møller Sørensen, der er direktør for Bilbranchen under Dansk Industri. Bilbranchen har netop opdateret sine tal for de enkelte bilklassers andel af det samlede bilsalg.

Et knæk på kurven

Tallene viser udviklingen for de seneste 10 år. I 2004 tegnede de små biler sig for cirka 40 pct. af det samlede bilsalg, men i 2012 var andelen vokset til næsten det dobbelte, når det gælder privatmarkedet.

Men efter 11 måneder af 2013 udgør de mindste bilers (VW up! og VW Polo-klasserne) andel nu 70-75 pct. Samtidig har andelen for mellemklasse 1-bilerne (VW Golf) været stigende fra 2012 til 2013. Også andelen af familiebilerne i MPV-klassen (VW Touran) har været svagt stigende.

Yderligere ser mellemklasse 2-bilernes (VW Passat) andel ud til at have stabiliseret sig efter fald siden 2004. Det får Bilbranchen til at tro på, at der er ved at ske en vending.

Lyst til større biler

"Vores tal dækker de første 11 måneder af alle årene for at være sammenlignelige. Det interessante er, at kurven for minibilerne nu er knækket, efter at den har været uafbrudt stigende i næsten 10 år," siger Thomas Møller Sørensen.

"Nu tror vi på, at minibilerne har toppet, når det gælder privatmarkedet, og med udsigt til en bedring i den danske økonomi og stigende forbrugertillid, ser det ud til, at købelysten til de lidt større biler nu er stigende. Det kan vi se på den lille mellemklasse og i mindre grad på MPV'erne" tilføjer Thomas Møller Sørensen.

Derfor mener han også, at de danske bilimportører nu bør overveje, om de ikke i højere grad skal begynde at profilere mellemklassebilerne.

"Nu har det i flere år handlet om at føre priskrig på mikrobilerne og få prisen længst ned. Nu bør bilimportørerne overveje, om tiden ikke igen er ved at være moden til at satse lidt mere på de større biler," siger Thomas Møller Sørensen.

Branche under pres

Samtidig erkender han dog også, at bilbranchen stadig er en branche under pres.

"Bilbranchen har det stadigt vanskeligt, og det er endnu for tidligt at tro på, at vi nu også vil se et større eftersalg og højere aktivitet på værkstederne. Men det er trods alt et positivt tegn, at der er kommet lidt mere salg i de større biler," siger Thomas Møller Sørensen.

Elbiler buldrer frem

Elbilerne fylder stadig meget lidt i statistikken, men alligevel havde elbilerne i november en "forrygende" måned med et salg på 92 biler. Det var næsten en tredobling i forhold til de 34, der blev solgt i oktober.

"Når tallene er så små, er de procentvise ændringer meget voldsomme. Men det er måske alligevel et udtryk for, at bilkøberne har fået lidt mere øje for elbilerne, lyder det fra Tejs Laustsen Jensen, der er chefkonsulent hos De Danske Bilimportørerne.

Tal fra bilimportørerne og Danmarks Statistik viser, at der i november blev solgt 15.811 nye personbiler. Af dem har de private bilkøbere købt 9.796, mens virksomhederne har tegnet sig for de 6.015 biler.

Dermed tegner elbilerne sig for en andel på 0,6 pct. af månedens samlede bilsalg. Det seneste år har elbilerne dog kun tegnet sig for 0,3 pct. af nybilsalget.

Flere elbiler på vej

"Tallene er udtryk for, at Tesla har leveret nogle af de S-modeller, der har været bestilt, og at kommunerne er begyndt at indkøbe flere elbiler. Men jeg tror også, at vi nu vil se et stigende salg af elbiler, fordi der kommer flere nye modeller - bl.a. Volkswagen E-up," tilføjer Tejs Laustsen Jensen.

De solgte elbiler har været Nissan Leaf, Renault Zoe og Tesla Model S.

Større biler vinder frem

Trods elbilernes store procentvise fremgang er salget af nye personbiler stadig præget af de mindste biler.

VW up! holder placeringen som den bedst sælgende bil i Danmark, men Skoda Octavia er dog som repræsentant for de større biler rykket frem til en placering som nummer 5. Octavia'en var nummer 11 i oktober.

I samme bilklasse er også VW Golf rykket frem på listen - fra nummer 12 i oktober til nummer 9 i november. Samtidig har Hyundai i30 og Audi A3 også fundet plads på listen. Det understreger igen, at de private bilkøbere nu har fået lidt mere mod på de større biler.

Behov for udskiftning

Det er også blevet registreret hos Las Olsen, der er privatøkonom i Danske Bank.

"Det kan være et tegn på et lidt stigende forbrug, men det er stadig for tidligt at fastslå det som en kendsgerning. Der er dog stadig tale om et meget stort bilsalg," siger Las Olsen.

Samtidig peger han på, at der også er et stort behov for udskiftning i bilparken.

"Der blev også solgt mange biler i slutningen af 90'erne, og det er biler, der nu har nået sin udløbsdato. Det kan måske også være en del af forklaringen på, at der købes lidt flere af de større biler," tilføjer Las Olsen.