Fortsæt til indhold
Mellemøsten

Al-Qaeda undskylder for angreb - igen

Terrororganisationen undskylder for et angreb i Libanon. Det er anden undskyldning på få måneder.

En libanesisk terrorgruppe, der er tilknyttet al-Qaeda, har lørdag udsendt en sjælden undskyldning for et angreb.

Det drejer sig ifølge nyhedsbureauet AP om et angreb i Libanons hovedstad, Beirut, der fandt sted den 19. februar i år. Ved det dobbelte selvmordsbombeangreb blev otte civile mennesker dræbt og mange flere såret.

Al-Qaeda-gruppen - Abdullah Azzam-brigaden - undskylder nu, at den ene af de to bomber i februar ramte civile. Dette er usædvanligt, idet al-Qaeda ofte går efter civile men som regel retfærdiggør det ved at kalde de døde for fjender eller ved at argumentere for, at de var uskyldige, der blev brugt som levende skjold af fjenden og derfor vil komme i himlen.

"Teknisk fejl"

AP skriver, at undskyldningen er at finde på militante websites. Grunden til, at de civile blev ramt ved

angrebet er ifølge undskyldningen en "teknisk fejl," men det bliver ikke uddybet, hvad den tekniske fejl var.

Facaden på denne lejlighedsbygning blev skadet ved angrebet.

"Vi understreger altid over for vores selvmordsbombere, at de skal være forsigtige, og at de skal afbryde enhver operation, hvis de tror, at den vil ramme andre end dem, der er målet," står der bl.a. i undskyldningen.

Angrebet ramte et iransk kulturcenter i Beirut, hvilket altså var et shiamuslimsk mål. Libanon er i stigende grad blevet trukket ind i borgerkrigen i nabolandet Syrien, og der er sket mange angreb i bestræbelserne på at straffe shiamuslimer for Irans støtte til Syriens præsident Bashar al Assad.

Gik ikke efter shiaer

Assad tilhører en undergren af shiamuslimerne, hvorfor det shiamuslimske Iran støtter ham. Hoveddelen af modstanden mod Assad i Syrien kommer fra sunnimuslimske grupper.

I undskyldningen lørdag siger Abdullah Azzam-brigaden dog, at den ikke gik decideret efter shiamuslimer, hvilket normalt synes at være tilfældet.

"De to bomber skulle have været på et sted, hvorfra splinter fra eksplosionen ikke kunne nå den store vej. Azzam-bombeoperationerne har ikke shiamuslimer generelt som mål."

Anden undskyldning på kort tid

Det er anden gang på under tre måneder, at en al-Qaeda-gruppe undskylder for et angreb, der har kostet menneskeliv. I december undskyldte al-Qaeda på den arabiske halvø for et angreb i Yemen, hvor et af gruppens medlemmer gik ind på et militærhospital og skød omkring sig under et angreb på den militærbase, hvor hospitalet lå.

Al-Qaeda på den arabiske halvø undskyldte i den forbindelse over for de dræbtes ofre og lovede, at der ville blive udbetalt blodpenge til de efterladte.