Det store asyl-fup
Palæstinensiske flygtninge udnytter og misbruger det danske velfærdssystem til at opnå et bedre liv - i Libanon.
Baalbek, Libanon
Det danske socialsystem misbruges systematisk af palæstinensiske flygtninge.
De flygtede oprindeligt fra Libanon og fik asyl i Danmark, men rejser nu tilbage og slår sig ned i det gamle hjemland. Her lever de blandt andet af sociale ydelser fra Danmark, der kanaliseres til Libanon fortrinsvis via kurer eller pr. brev.
Frem for at forsøge at etablere en ny tilværelse i Danmark, udnytter en stor del af palæstinenserne blot det danske velfærdssystem, mens de fortsat bor i Libanon. De har ingen intentioner om at blive integreret her i landet.
Jyllands-Posten kan i dag påvise svindel med førtidspension og andre offentlige ydelser.
En palæstinenser fortæller også, at midler fra Danmark bidrager til at finansiere den væbnede palæstinensiske kamp mod den israelske stat gennem terrrorgruppen Hizbollah.
Hverken de danske myndigheder eller palæstinensiske kredse har overblik over, hvor mange der snyder ved at bosætte sig i Libanon.
Magtesløse
Sagsbehandlere i Danmark erkender, at de står magtesløse.
»Der er ingen offentlig myndighed, der har overskud til at føre kontrol med snyderi og bedrag. Mange i Gellerup render rundt og griner af det danske velfærdssystem,« siger Claus Møller, der tidligere har arbejdet som pædagog og kulturmedarbejder i Gellerup ved Århus. Han fortæller om proforma-skilsmisser i de arabiske miljøer, der alene har til hensigt at hente tusinder af kroner ud af systemet hver måned.
Omkring 18.000 statsløse palæstinesere og libanesere samt deres efterkommere opholder sig i dag i Danmark. De fleste kom hertil i midten af 1980'erne, og integrationen er i vid udstrækning slået fejl. Tre ud af fire i den arbejdsdygtige alder er på offentlig forsørgelse.
»I Danmark er jeg "skør",« fortæller taxachaufføren og førtidspensionisten Said, der dagligt kører taxa i Beirut. Hans officielle danske adresse har postnummer 8220 Brabrand.
I Libanon mødte Jyllands-Posten blandt andet Khaled Youssef Chemali, der ikke er bange for at tale ud. Han har i lange perioder boet i Danmark:
»Jeg er træt af arabere, der snyder og bedrager danske skatteborgere. Der findes palæstinensere og libanesere, der har koner i Danmark under "bekvemmelighedsflag",« siger han.