Fortsæt til indhold
Europa

Masseevakuering efter skovbrande på Mallorca

Ikke siden 1992 er så store skovområder brændt ned på den spanske ferieø.

Ritzau

Den populære spanske ferieø Mallorca er ramt af de værste skovbrande i to årtier.

Natten til søndag kom flammerne ud af kontrol for de spanske brandfolk, så samtlige indbyggere i den lille landsby Estellencs måtte evakueres, siger lokale myndigheder.

Omkring 700 personer i den vestlige strandby, hvoraf mange var turister, måtte vækkes og bringes i sikkerhed, da vinden pludselig slog om, så flammerne kom faretruende nær feriebyen.

Ifølge kommunikationschef i Spies, Torben Andersen, er der - indtil videre - dog ingen melding om, at danskere skulle være i fare.

Næppe dansker evakueret

Han forklarer således, at rejseselskabets hoteller ligger langt fra Estellencs.

- Men i byen Andratx, der ligger omkring 12 til 15 kilometer væk fra branden, har vi otte turister. Men vi har ikke hørt, at de skulle være i fare.

- Normalvis vil vi også høre fra andre rejsearrangører, hvis der er danskere i knibe. Så jeg kan ikke forestille mig, at der er nogle, der har et problem i øjeblikket, siger Torben Andersen til Ritzau.

Samme melding kommer fra slagsdirektør i Star Tour, Stig Elling.

- Umiddelbart gennemføres alle rejser planmæssigt til Mallorca.

- Det er højsæson, så rigtig mange danskere rejser til Mallorca i de her dage. Og de skal bare tage af sted med ro i sindet, ellers vil de høre fra deres rejsearrangør, siger Stig Elling til Ritzau.

Søndag benyttede 370 brandfolk, frivillige og militærfolk sig af 24 fly og helikoptere i kampen mod flammerne.

Ingen tilskadekomne

Der er ikke umiddelbart nogen meldinger om skader på hverken personer eller bygninger. Ikke desto mindre siger myndighederne, at ilden har ødelagt 16 kvadratkilometer skov i området omkring Andratx og Estellencs.

Lokale medier skriver, at branden er den værste på øen siden 1990'erne.

Den mest ødelæggende brand på Mallorca var i 1992, hvor næsten 20 kvadratkilometer blev ødelagt i den østlige del af øen.