1813-chikane er mere omfattende
Fire læger har stået for 319 chikaneopkald, oplyser Region Hovedstaden.
Tirsdag kom det frem, at fire læger har foretaget 255 opkald til Region Hovedstadens 1813-akuttelefon siden 1. januar.
Her til morgen kunne Region Hovedstaden oplyse til Jyllands-Posten, at man nu har fundet frem til 13 telefonnumre, som har lavet 711 opkald.
Ifølge koncerndirektør i Region Hovedstaden, Svend G. Hartling, vil det antal af chikaneopkald med stor sandsynlighed stige i takt med den fortsatte gennemgang af telefonopkaldene.
"Vi sidder og bevæger os længere ned i de mange opkald. Uanset om man har ringet fem eller i et enkelt tilfælde 255 gange med det formål at chikanere, er det ikke i orden. Det er ikke kun de 13 numre, som har lavet de her opkald. Det tal vil komme væsentligt højere op," siger Svend G. Hartling til Jyllands-Posten.
Flere lægenumre
Flere af numrene er identificerbare lægenumre, men oversigten over chikaneopkaldene indeholder også mobiltelefoner med taletidskort, som ikke kan spores, oplyser Region Hovedstaden.
Ifølge Svend G. Hartling vælger personerne bag de identificerbare lægenumre at afbryde forbindelsen i det øjeblik, hvor de kommer igennem til akuttelefonen.
"En læge har intet behov for at skulle ringe adskillige gange til 1813. De kan ringe til nogle bagvedliggende numre i systemet, hvis de har nogle spørgsmål," siger han.
Kritik af systemet
Siden 1. januar har 1813-akuttelefonen fungeret som en erstatning for den gamle lægevagt, som blev drevet af de praktiserende læger.
Nedlæggelsen har fået de praktiserende læger op af stolen og til at kritisere det nye system.
Når lægerne er så vrede over 1813 skyldes det nemlig, at akutberedskabet i hovedstaden er indrettet udenom Praktiserende Lægers Organisation (PLO) – i modsætning til de øvrige fire regioner, hvor netop de praktiserende læger er krumtappen i systemet.
Overvejer anmeldelse
Regionsrådsformand Sophie Hæstorp Andersen oplyste i går, at man i regionen i øjeblikket overvejer, om man skal politianmelde de læger, som har ringet til akuttelefonen med et formål om at chikanere.
"Det er klart, at hvis en enkelt person havde ringet 115 gange til 112 og chikaneret, så havde vedkommende været politianmeldt. Vi har ikke taget stilling til, om vi vil politianmelde," sagde Sophie Hæstorp Andersen i går.
Ifølge Svend G. Hartling vil Region Hovedstaden i første omgang tage skriftlig kontakt til personerne bag de numre, som man har formået at spore.
Region Hovedstadens nye akuttelefon har været udsat for meget kritik efter årsskiftet, hvor man har kunnet opleve ventetider på op imod en time.