Fortsæt til indhold
Indland

Kritik: EU-aftale er unødig censur

Facebook, Google, Twitter og Microsoft skal slå hårdere ned på ulovlig hate-speech.

En ny aftale mellem Facebook, Google, Twitter, Microsoft og EU-Kommissionen om at slå hårdere ned på ulovlig hate-speech i EU kritiseres for at gå ud over danskernes ytringsfrihed. For med aftalen overlader man det til private, amerikanske virksomheder at definere, hvad der er lovlige ytringer, ligesom man censurerer udtalelser, som ellers ikke ville være strafbare i Danmark, lyder kritikken.

»Pludselig bliver det folk hos tech-virksomhederne, der skal sidde og afgøre, hvad der tæller som ulovlig hadefuld tale i de enkelte medlemslande, hvor der jo er enorme juridiske forskelle på, hvor grænsen går,« siger direktør i tænketanken Justitia Jacob Mchangama.

Bl.a. skal virksomhederne i deres vurderinger læne sig op ad en såkaldt rammeafgørelse fra EU om bekæmpelse af »racisme og fremmedhad«, hvor bl.a. holocaustfornægtelse defineres som en ulovlig ytring – noget som ellers er fuldt lovligt i Danmark.

Desuden kritiseres virksomhederne for ikke at ville offentliggøre, ud fra hvilke kriterier de vil fjerne ytringer på de sociale medier, eller hvilke forudsætninger deres medarbejdere har for at skelne mellem lovlig og ulovlig hate speech. Ifølge en talsmand for EU-Kommissionen erkender kommissionen, at der er for meget lukkethed omkring virksomhedernes praksis og »diskuterer netop nu med virksomhederne, hvordan vi kan få mere gennemsigtighed i processen«.

Kommissionen afviser dog den generelle kritik: »Det er en privat service, som man selv vælger at benytte. Og hvis ikke man kan acceptere deres retningslinjer, når man opretter sig, er man jo fri til at lade være,« lyder det.

Artiklens emner
Censur