Favoritter mødes i pokalfinalen

Det bliver Odense Håndbold og Team Esbjerg, der skal kæmpe om pokalen i kvindernes Santander Cup i håndbold i år, efter at de to hold suverænt vandt deres semifinaler.

Artiklens øverste billede
Odense Håndbold jublede, efter at holdet blev klar til pokalfinalen med en semifinalesejr over Silkeborg-Voel på 38-21. Foto: Johnny Pedersen/Ritzau Scanpix

To af Europas absolutte tophold i øjeblikket. Nummer et og to i grundspillet i den danske liga.

Det bliver et brag af en finale, der venter i kvindernes Final 4 i håndbold søndag, når Odense Håndbold og Team Esbjerg krydser klinger i kampen om pokalen.

Det blev en kendsgerning, efter at begge hold udraderede alt modstand i semifinalerne, hvor Odense ydmygede Silkeborg-Voel med 38-21, mens Esbjerg slukkede pokalhåbet hos spillerne fra Nykøbing Falster Håndbold, der tabte 27-38.

Odense, der står i sin femte pokalfinale i træk, har på alle måder revanche til gode. Senest de to hold stod over for hinanden var i sidste runde af grundspillet i ligaen i sidste uge, da Esbjerg udspillede fynboerne, der tabte 19-30. Det samme skete i sidste års pokalfinale, der endte 32-21 til vestjyderne. 

Selv om Team Esbjerg også er favorit til at løbe med pokaltitlen i år, har Odense-træner Ulrik Kirkely, der skifter til den ungarske storklub Györ i næste sæson, intentioner om at slutte af med et brag i det fynske.

»Jeg vil så afgjort gerne slutte godt af i Odense, det siger sig selv. Vi er med i tre turneringer, og det giver selvfølgelig mange kampe på kort tid, men det gør os også sultne og ærgerrige. Så må vi restituere efter sæson,« sagde Ulrik Kirkely til Ritzau, inden Final 4-stævnet begyndte.

»Jeg synes ikke, at Odense har været favorit i min tid i klubben, da Esbjerg har været stærk i flere år, og jeg synes heller ikke, at vi er favoritter nu, men det går jeg heller ikke så meget op i. Vi har fokus på at optimere vores egen situation, i forhold til hvem vi skal møde, og hvis vi rammer vores niveau, kan vi også vinde.«

Fynsk dominans

Odense var lørdag det første hold, der blev klar til finalen. At det var et skadeplaget midterhold i den danske liga, der var oppe mod et europæisk tophold, der sidst i april skal spille kvartfinale i Champions League, blev klart efter et lille kvarters spil. Indtil da havde Silkeborg-Voel, der havde fordel af hjemmebane i Final 4, ellers hængt meget fint på og forsøgt med et offensivt forsvar og hurtige angreb. Det var bare ikke nok. 

Ulrik Kirkelys tropper fra Fyn var fysisk overlegne og gik fra 7-7 til 12-7 omkring midtvejs i første halvleg. 

Silkeborg-Voel forsøgte med 7-mod-6 for at komme med i kampen igen, men det blev straffet hårdt af de erfarne Odense-spillere, der fik mange nemme mål på den konto, og med fem minutter tilbage af halvlegen var det dobbelt op, 20-10 til Odense.

Silkeborg-Voel havde ikke helt givet op, og kom også fint fra start i anden halvleg, men hurtigt blev klasseforskellen igen tydelig, og især hollandske Dione Housheer gjorde ondt på midtjyderne.

Odense Håndbolds Dione Housheer blev topscorer med seks mål. Foto: Johnny Pedersen/Ritzau Scanpix

Klasseforskel

Team Esbjerg har ikke tabt en kamp i hverken pokalen eller ligaen siden den 7. december sidste år. Men da var det lige præcis Nykøbing Falster, der fik skovlen under vestjyderne.

Det stod dog hurtigt klart, at det ville blive en yderst svær opgave for Kristina Kristiansen og co. at gentage den præstation i lørdagens anden semifinale. Stjernerne fra Esbjerg var mødt yderst velforberedte op, og Mette Tranborg, Kristine Breistøl og Henny Reistad hamrede målene ind fra kampens start, mens Anna Kristensen i Esbjerg-målet tog godt fra.

Anna Kristensen vogtede Team-Esbjerg-målet på meget højt niveau. Foto: Johnny Pedersen/Ritzau Scanpix

Efter et kvarter var det dobbelt op, 10-5, og derfra udbyggede Esbjerg blot føringen i en fart, hvilket pillede alt pynten af de mere og mere rådvilde falstringer. 19-8 med fem minutter tilbage af første halvleg. 

Nykøbing Falster kom meget bedre med i anden halvleg, men føringen blev for stor at hente. 

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.