Dansk landsholdsspiller er testet positiv for corona før VM-premiere
Som den første dansker er fløjspilleren Emil Jakobsen blevet testet positiv for coronavirus under VM i håndbold, men sportschef nedtoner dramatikken.
På dagen for håndboldherrernes VM-premiere i Egypten er holdets fløjspiller Emil Jakobsen blevet testet positiv for coronavirus.
Det oplyser Dansk Håndbold Forbund (DHF), der i en pressemeddelelse skriver, at Jakobsen er blevet placeret i isolation og derfor ikke kan være med i fredagens åbningskamp mod Bahrain.
Forbundets sportschef Morten Henriksen oplyser til Jyllands-Posten, at landsholdet blev testet efter torsdagens træning, og at resultatet kom fredag morgen.
»Umiddelbart er der ingen fare på færde,« lyder det dog fra Morten Henriksen.
»Jeg har talt med en masse kloge folk, og resultatet er højest sandsynligt sådan, fordi Emil har haft virussen tidligere. Derfor testes han positiv. Vi tror faktisk ikke, at han er smittet. Vi tror, det er stoffer fra virus, da han tidligere var smittet, der gør ham positiv.«
Du har tidligere på ugen ytret dig kritisk og skeptisk i forhold til coronaboblen – er der hul i boblen?
»Jeg tvivler på det, for alle andre er blevet testet negativ fra gårsdagens test. Ingen har symptomer. Det har Emil heller ikke. Derfor er der umiddelbart ingen bekymring. Nu følger vi protokollerne, og alle er lige blevet testet igen, og så afventer vi negative svar inde kampen i aften.«
Også Morten Olsen, der er værelseskammerat med Emil Jakobsen, er blevet isoleret. Han har dog mulighed for at komme i kamp fredag, hvis han bliver testet negativ i en ny test.
»Ellers fortsætter vi som hidtil med den resterende del af holdet,« siger Morten Henriksen.
22-årige Emil Jakobsen er et af mange nye ansigter i den danske trup og stod foran sin slutrundedebut.
Han står noteret for seks kampe og 18 mål for landsholdet.