Fortsæt til indhold
Fodbold

Stort nederlag udstiller FCM's skrøbelighed: »Der var dårlige beslutninger hele vejen rundt«

Efter flere gode kampe tabte FC Midtjylland med 5-2 til Sønderjyske.

Efter flere gode kampe i Superligaen med en fin pointhøst til følge fik FC Midtjylland med et 5-2-nederlag til Sønderjyske søndag udstillet, hvorfor mestrene fra 2014/2015 højest kan gøre sig forhåbninger om en tredjeplads i ligaen i år.

Før kampen var der ellers ikke nogen umiddelbar grund til at tro på en storsejr til Sønderjyske. Holdet havde således kun hentet et enkelt point i de hidtidige seks kampe i mesterskabsspillet, mens FC Midtjylland altså senest med en 4-2-sejr over Brøndby har vist anderledes god form.

Store forsvarsfejl fra FC Midtjylland fik dog hurtigt ændret på forventningerne. Inden der var gået ti minutter, havde først et selvmål af Markus Halsti og siden et mål mere af Johan Absalonsen således givet Sønderjyske en føring på 2-0.

Den stilling blev der lystigt lavet om på kampen igennem, så der til sidst stod 5-2 i Sønderjyskes favør efter både straffespark begået af Rafael van der Vaart, et mål i 95’ minut af Silas Songani og rødt kort til Rasmus Nissen.

FCMs anfører, Jakob Poulsen, havde ikke meget positivt at sige om kampen.

»Vi kan nok ikke tage så mange dårlige beslutninger en gang til. Om det er så er ved mål, straffesparket eller det røde kort. Det er dårlige beslutninger, og det er hele vejen rundt. Ingen kan se sig fri,« sagde Poulsen uden tøven.

Kan man vove den påstand, at en kamp som denne viser, hvorfor i højest kan få bronze i år?

»Det kan man uden tvivl sige. Det taler sit tydelige sprog, når vi har spillet godt over en længere periode og burde være sprængfyldte med selvtillid og så kommer herned og laver elementære fejl. Der går vel 20 minutter før vi vinder den første duel, og der er vi bagud 2-0. Så kan man ikke vinde fodboldkampe.«

Også FC Midtjyllands træner, Jess Thorup, kunne nikke genkendende til tesen.

»Det beskriver måske meget godt vores sæson. Offensivt er der jo noget, men de fem mål minder mig også om, at det er lang tid siden, vi har spillet til nul. Vi mangler noget kynisme i vores spil på den måde,« sagde Thorup.

Med sejren holder Sønderjyske fortsat liv i håbet om at kæmpe med om i hvert fald fjerdepladsen, som vil resultere i playoff-kampe om europæisk fodbold.