Fortsæt til indhold
Sport

Udelukket fra OL, men hvad med World Cup’en?

Fem russere kan i weekenden stille op i World Cup’en i langrend. Også selv om de er blevet udelukket fra at deltage i OL i al fremtid.

Fredag indledes en ny sæson i World Cup’en i langrend i Ruka i Finland, første hug i et omrejsende show med et væld af dygtige idrætsfolk, de bedste er traditionen tro fra Norge, men russerne er også godt med. Eller er de?

Fem russiske langrendsløbere er blevet udelukket fra at stille op ved vinter-OL i Sydkorea i februar 2018, en afgørelse truffet af IOC, den olympiske komite, som har gransket rapporterne om det, der er blevet betegnet som systematisk og statsstyret fifleri af prøver i forbindelse med vinter-OL i Sotji i Rusland i 2014. Faktisk var det seks russere, der blev udelukket, men Julia Ivanova har indstillet sin karriere. De fem øvrige har appelleret IOC’s afgørelse til den internationale sportsdomstol, CAS.

World Cup’en i langrend arrangeres af det internationale skiforbund, FIS, som endnu ikke har truffet en afgørelse om, hvorvidt de OL-udelukkede russere også skal spærres i World Cup’en.

Sagen er ikke ligetil, for den handler i høj grad om jura, forskrifter og regler. Således er FIS tvunget til at vente med at se på sagen, indtil IOC har leveret baggrunden for, at russerne er udelukket fra al OL-aktivitet. I første omgang blev de russiske langrendsløbere udelukket fra FIS-konkurrencer midlertidigt med en deadline, der hed udgangen af oktober. Den midlertidige udelukkelse kunne kun blive forlænget, hvis der dukkede yderligere beviser på en overtrædelse af doping-bestemmelserne op. Altså inden deadline.

IOC’s beslutning om at udelukke er baseret på beviser fra IOC’s disciplinærkomite, men de kan ikke anvendes af FIS til at spærre russerne i FIS-regi, da OL-udelukkelsen er blevet appelleret til sportsdomstolen CAS. Derfor kan det internationale skiforbund først træffe en afgørelse, når den nøjagtigt kender årsagerne til, at IOC har udelukket russerne, har Sarah Fussek fra FIS skrevet i en mail til hjemmesiden fasterskier.com.

»FIS prøver at tage højde for, at de ikke gør noget forkert. Det ligner en positionskamp mellem specialforbundene og IOC. Men hvem skal rydde op? FIS vil gerne dække sig ind under, at IOC udelukker Rusland. Men IOC mener, at det er specialforbundene, der skal tage ansvaret,« siger Christian Borch, ekspertkommentator på vintersport for Eurosport.

Beslutningsvejene vækker undren og forvirring blandt langrendsløberne, som i opvarmningsløbene til World Cup’en har kunnet se de OL-udelukkede russere stille op i FIS-regi.

Canadieren Alex Harvey, forsvarende verdensmester på 50 km-distancen, er ved at gøre sine jurastudier færdig og har en vis indsigt, og han konkluderer, at den store kamp er vundet. Til fasterskier.com siger han, at han er tilfreds med, at IOC har spærret russerne fra OL på baggrund af sagerne fra vinter-OL i Sotji.

Men samtidig understreger han, at FIS ikke har fundet yderligere beviser mod russerne, som derfor ikke kan forhindres i at stille op i World Cup’en. Udelukkelsen hviler på, at der under OL i Sotji er blevet pillet ved urinprøver, langrendsløberne er altså ikke taget i dopingmisbrug i den forstand.

Flere fra verdenseliten undrer sig over, at beviser, som IOC har henholdt sig til ikke er stærke nok til, at FIS kan skride til sanktioner.

»FIS ved dybest set ikke hvilke beviser, IOC råder over. Der er et kæmpepres fra offentligheden, som mener, at russerne naturligvis er skyldige. Det er bare svært at løfte bevisbyrden. Jeg mener, at snydere skal have et ordentlig los bagi, men hvis de ikke er taget i det, er det svært. Det giver i høj grad uro i feltet,« siger Christian Borch.

Blandt de russere, som IOC har udelukket fra vinter-OL i Sydkorea og al OL-aktivitet i fremtiden, er prominente navne som Alexander Legkov og Maxim Vylegzhanin, medaljetagere fra OL i Sotji på 50 km-distancen.

»Min samvittighed er ren,« har sidstnævnte hævdet på sin Instagram-profil, mens Alexander Legkov for nylig via sin advokat gav sin version af hele forløbet.

Han fremfører, at han er blevet testet flere end 150 gange i de seneste år, 19 af tilfældene i månederne op til OL i Sotji i 2014, hvor han trænede i blandt andet Schweiz, uden at han blev taget i dopingmisbrug.

De fem IOC-udelukkede russere har derfor stillet op i flere forberedelsesløb til World Cup’en i FIS-regi.

Det russiske skiforbund har sagt, at det vil appellere IOC’s beslutning til CAS, den internationale sportsdomstol. Imens venter alle på, om IOC ender med at udelukke alle russiske deltagere fra vinter-OL i Sydkorea som en udløber af McLaren-rapporten om systematisk doping i Rusland.