Fortsæt til indhold
Rejser

Canada: Fra kyst til kyst på 12 dage

Mangfoldighed er kendetegnet for verdens næststørste land, Canada, hvor du kan opleve frugtbare sletter, gigantiske bjerge, brusende floder og pulserende storbyer.

Malo Rud Bohsen

Halvdelen af det enorme land er dækket af skov, og du kan støde på bjørne, elge, pumaer og bisonokser i den storslåede vilde natur, der med sikkerhed vil tage pusten fra dig.

En storslået natur med spektakulære seværdigheder som Niagara Falls og nationalparkerne Banff og Jasper i Rocky Mountains er blot nogle af oplevelserne, der venter i Canada. Foto: J.P. Moczulski/AP-The Canadian Press

Kombination af byliv og enestående natur.

En rundrejse er en god måde at få suget så meget af Canadas diversitet til sig som muligt på kort tid. På denne rejse vil du på 12 dage have oplevet det bedste af, hvad øst- og vestkysten har at byde på, og du vil både stifte bekendtskab med byliv og den enestående natur. Rundrejsen begynder i Canadas største by, Toronto, på østkysten med en afstikker til de verdensberømte Niagara Falls.

Herefter går turen videre til hovedstaden Ottawa og så til provinshovedstaden Montreal i franske Quebec. Herfra flyver du vestpå til cowboybyen Calgary og rejser op i Rocky Mountains, til nationalparkerne Banff og Jasper, med deres turkisblå søer og snedækkede bjergtinder.

Inden du når vestkystens hovedby, Vancouver, slår vejen forbi skisportsstederne Sun Peaks og Whistler. Fra Vancouver sejler du til naturskønne og charmerende Vancouver Island, der på et kort ligner en lille klat ud for Canadas vestkyst, men som i realiteten er på størrelse med Danmark. Turen slutter i Vancouver, hvorfra du returnerer til København.

Kompakt ferie med rejseleder

Rundrejsen ”Canada – Coast to Coast” er komprimeret, og du spilder ikke tiden. Alt er arrangeret på forhånd, og med på turen er en dansk rejseleder, der skal få puslespillet til at gå op og det hele til at glide.

  • Samlet pris: 23.990 kr. pr. person (med afrejse i maj og september)
  • Destination: Canada
  • Tid: 12 dage
  • Udbyder: FDM travel
  • Læs mere på: www.fdm-travel.dk

Rejsens højdepunkter

  • Storslået alsidig natur med rigt dyreliv
  • Udflugt til Niagara Falls
  • Nationalparkerne Banff og Jasper i Rocky Mountains
  • Gletsjertur på Columbia Icefields
  • Sejltur til Vancouver Island
  • Sightseeing og shopping i storbyerne Vancouver, Toronto og Montreal
  • Hvad er inkluderet i prisen: Prisen er inklusive flybilletter, indenrigstransport i Canada, overnatninger, entreer og udflugter, dansk rejseleder, morgenbuffet alle dage, frokost ved Niagara Falls, aftensmad i Banff og på færgen fra Vancouver Island.