Løkke indkalder partiledere til møde om svensk grænsekontrol
Statsministeren samler Folketingets partier for at orientere om flygtningesituationen efter den svenske grænsekontrol.
Statsminister Lars Løkke Rasmussen har indkaldt Folketingets partiledere til møde i Statsministeriet for at give en orientering om flygtningesituationen.
Det sker blandt andet efter, at Sverige har indført midlertidig grænsekontrol og har planer om id-kontrol. Mødet finder sted kl. 13.00, oplyser Statsministeriet.
Indførelsen af den svenske grænsekontrol i november har givet genlyd i dansk politik, hvor regeringen er blevet mødt med krav fra de blå støttepartier om at følge det svenske eksempel og indføre grænsekontrol i en periode.
Et ønske som regeringen har afvist med argumentet om, at øget grænsekontrol kan føre til endnu flere asylansøgninger her i landet, fordi flygtningene bliver standset og derefter søger asyl.
Nu planlægger Sverige om få uger at indføre id-kontrol af passagerer i busser, tog og færger, hvilket ifølge eksperter kan betyde, at en stor del af de mange asylsøgere i stedet ender i Danmark. Konkret vil den svenske regering pålægge trafikselskaberne et såkaldt transportøransvar, der medfører betydelige bøder, hvis de transporterer passagerer, som ikke har papirerne i orden, videre til Sverige.
Generelt har Sverige de seneste uger strammet op på en række områder for at håndtere tilstrømningen af flygtninge.
Først meddelte de svenske udlændingemyndigheder, at der ikke længere var plads nok til at give alle nyankomne asylansøgere tag over hovedet i Sverige. Og 11. november indførte Sverige som nævnt midlertidig grænsekontrol ved både Øresundsbroen og ved færgeovergangene fra Danmark og Tyskland. Kontrollerne forhindrer dog ikke flygtninge i at søge asyl.
I begyndelsen af december begyndte antallet af asylansøgere at falde, og ligger nu noget lavere end i oktober og november.
De seneste syv dage har 3.318 personer søgt asyl i Sverige. Heraf var 811 uledsagede børn.
I Danmark har antallet af asylansøgninger i 2015 overgået rekordåret 2014, hvor over 14.000 bad om asyl.