Skal folk i seniorjob feje gade?
Kommuner og fagbevægelse i strid om indholdet af seniorjob.
Med udsigten til, at op mod et par tusinde danskere årligt kan gøre krav på et kommunalt seniorjob, når halveringen af dagpengeperioden træder i kraft efter nytår, strides kommuner og fagbevægelse om, hvilke job de ledige skal have tilbudt.
Fagforeningerne mener, at løn og indhold skal svare til personens kvalifikationer, mens kommunerne suverænt vil bestemme, hvad folk skal lave.
Fagforbundet for it-medarbejdere, Prosa, har indbragt en prøvesag imod Fanø Kommune for Beskæftigelsesankenævnet om en 58-årig grafisk designer, der har fået et seniorjob, hvor hun bl.a. skal feje gader og samle skrald på stranden.
Næstformand Hanne Lykke Jespersen, Prosa, mener, at kommunerne forsøger at underminere ordningen, fordi den ventes at blive endog meget dyr.
»En masse i klemme«
»En masse mennesker kommer i klemme, hvis kommunerne kan sætte folk til hvad som helst til lavest mulig løn,« siger hun.
Lønnen i et seniorjob følger overenskomsten, og derfor er det billigst at ansætte senioren i et ufaglært job.
Frederik Dehlholm, formand for Magistrenes A-kasse, afviser, at akademikere kan anvises andet end akademisk arbejde. Han peger på, at mange har valgt at blive i efterlønsordningen for at have ret til et seniorjob i kommunen, hvis dagpengene opbruges de sidste fem år før efterlønsalderen.
»Det er virkelig et skud mod efterlønsordningen, hvis det lykkes kommunerne at komme igennem med at bøje reglerne på sådan en måde,« siger han.
I kommunernes forening, KL, er man ikke i tvivl om, at loven giver den enkelte kommune ret til at bestemme indholdet af seniorjob.
»Det giver jo også mening i den praktiske virkelighed, for ellers skulle kommunerne ligefrem ud og opfinde job til folk efter deres kvalifikationer og interesser. Det holder ikke,« siger chefkonsulent Nanna Kolze fra KL.
Bombe under økonomien
I dag er der kun oprettet et par hundrede seniorjob i hele landet, men kommunerne har tidligere advaret om, at seniorjob kan blive en bombe under deres økonomi pga. den kortere dagpengeperiode og en høj ledighed.
»Det bliver en endnu større bombe, hvis vi skal oprette bestemte stillinger til højtuddannede folk, der har været vant til at få en høj løn,« siger Erik Nørreby (V), borgmester på Fanø.
En del danskere har fortsat ikke besluttet sig for, om de vil have udbetalt efterlønsbidraget skattefrit eller blive i ordningen. Fristen for udbetalingen er den 1. oktober.
I Morgenavisen Jyllands-Posten kan du møde den 58-årige Mette Lehmann fra Fanø. Hendes sag kan blive afgørende for, hvad et seniorjob skal indeholde.
Få digital adgang til artiklen. Find det abonnement, der passer dig bedst: Klik her
Hvad mener du?
- Er det i orden, at Fanø Kommune har sat en 58-årig grafisk designer i seniorjob til at feje gader og samle skrald?
- Skal kommunerne suverænt kunne bestemme, hvad folk i seniorjob sættes til?
Deltag i debatten: