Fortsæt til indhold
Viden

Angelsakserne var langt voldsommere end vikingerne

400 år før vikingerne tog på blodige togter, hærgede angelsakserne Østengland i sådan en grad, at de udslettede de keltiske sprog i landet.

Videnskab.dk

Vi har alle hørt historierne om, hvordan vikingerne mellem 800 og 900-tallet blodigt plyndrede englænderne. Men nu tyder en blanding af arkæologi, sproghistorie og DNA-analyser på, at angelsakserne 400 år før var langt værre.

Det skriver Mads Ravn, der er forskningschef og museumsinspektør på Vejle Museerne i en artikel bragt i mediet Forskerzonen, der er en del af Videnskab.dk.

Angelsakserne kom fra Nordsøkysten og bestod af folk fra det sydlige Jylland, Nordtyskland og det hollandske Friesland.

Deres kolonisering af England i 400-tallet hærgede befolkningen i sådan en grad, at de endte med at udslette de keltiske sprog.

Læs også: Hvordan så vikingerne egentlig ud?

Det har nemlig været muligt for sprogforskere at se, hvordan vikingernes oldnordiske sprog har haft præg på det engelske sprog, men slet ikke i samme omfang som angelsaksernes udryddelse af de keltiske sprog.

Spoler vi tiden et par hundrede år frem, så har mødet mellem angelsakserne og vikingerne betydet, at det angelsaksiske sprog ikke forsvandt, men blev til et blandingssprog mellem de to parter, som vi i dag kender som engelsk, skriver Mads Ravn.

»Et eksempel kunne være et sted i Østengland i 800-tallet, hvor en angelsakser møder en viking, der snakker oldnordisk. Hvis angelsakseren vil sælge ham en hest, som trækker en vogn, vil det lyde sådan: »Ic selle the that hors the draegeth minne waegn.« Skandinaven på den anden side vil sige: »Ek mun selja ther hrossit er dregr vagn mine.«

Læs også: De første danske konger var sørøvere

En af årsagerne til blandingsprogets oprindelse skyldes, at vikingerne og angelsakserne havde brug for en måde at kommunikere på, når de skulle købe og sælge varer til hinanden.

Derudover så viser mange arkæologiske fund af bopladser og grave i England, at mange af skandinaverne bosatte sig i Østengland, hvor angelsakserne levede helt adskilt fra de lokale keltere i 400 og 800-tallet.

Men forskerne har også en alternativ teori om, at angelsakserne skulle have udrenset de lokale keltere, fordi keltisk kultur og sprog ikke overlevede - pånær i Wales, Skotland og nogle steder i Irland.

Artiklen er publiceret i samarbejde med videnskab.dk
Artiklens emner