Skal du vælge sprød eller fed hvidvin til festmåltidet?
Det er fjollet og irrationelt at nedprioritere hvidvinen, når nu den gemmer på lige så store vinøse oplevelser som din foretrukne røde.
Jeg har påstået det før, og statistikken viser det også.
Du bruger størstedelen af dit vinbudget på rødvin, og hvidvin er noget, der bliver flået i indkøbsvognen, lige inden gæsterne kommer.
Og vinen skal være rimelig i pris og kunne passe til tunmousse/stjerneskud/melon og skinke/rejecocktail/røget laks, eller hvad der nu ellers måtte stå på menuen, når det er lørdag, og der kommer gæster om lidt. (Sig det ikke til nogen, men jeg gør lidt det samme).
Det er fjollet og irrationelt, når nu hvidvin gemmer på lige så store vinøse oplevelser som din foretrukne røde. Hvis man skal generalisere (og det er jeg ikke meget for), skal en hvidvin typisk være enten sprød, aromatisk og læskende eller fadfed, cremet og fyldig.
Druemæssigt er der en del at vælge imellem i begge lejre, men typiske bud er sauvignon blanc fra den sprøde lejr og chardonnay fra den fede.
Begge typer kan fås fra i prisklasser fra et par tyvekroner til adskillige hundredelapper. Men kan vi ikke gøre et forsøg sammen, kære læser.
Hvis jeg nu lokker dig til at bruge dobbelt så meget som den standardhalvtredser, der typisk spenderes, så skriver du til mig og fortæller, om det var en god eller dårlig investering? Så bliver vi alle sammen klogere.
Du kunne eksempelvis vælge en af de to fra dagens test, men det kan også være noget helt andet.
Hvis du lader dig lokke, så prøv at drikke vinene af dine rødvinsglas og gerne ved ca. 10 grader. Jeg tør næsten love, at du bliver glad.