DF er åben for ny Radio24syv-forhandling
Regeringen må melde sig på banen, hvis den er interesseret i at indbyde til en diskussion om Radio24syvs fremtid som f.eks. dab-kanal, siger Kristian Thulesen Dahl.
Partiformanden for Dansk Folkeparti, Kristian Thulesen Dahl, lufter nu muligheden for at forhandle med regeringen om en alternativ overlevelsesstrategi for Radio24syv.
Åbningen kommer i bunden af et debatindlæg i Jyllands-Posten. Kristian Thulesen Dahl vil gerne have debatten tilbage på sporet, for snakken om, at DF skulle have haft et selvstændigt mål om at forhindre Radio24syv i at byde ind på en forlængelse af FM4-sendetilladelsen, er »simpelthen noget vrøvl«, uddyber han til avisen.
»Og jeg vil gerne vise i praksis, at det er noget vrøvl. Derfor siger vi, at vi er parate til at forhandle om, at Radio24syv, hvis ejerne og regeringspartierne er interesserede, kan køre videre i nuværende eller ændret form som dab-kanal,« siger han og kalder muligheden en »fremstrakt hånd«, som regeringen kan gribe og indbyde til videre forhandling, hvis den ønsker det.
»Jeg har kunnet fornemme, at regeringspartierne, både De Konservative og Liberal Alliance, har lagt afstand til beslutningen. De giver den hele armen i forhold til at være Radio24syvs forsvarere. Hvis de har så stort et ønske om, at Radio24syv kan køre videre i en eller anden form, er det her fra os en fremstrakt hånd. Vi er helt parate til at diskutere det.«
Partiet fastholder, at én af de to statsbetalte, landsdækkende taleradioer på FM-båndet skal have hovedsæde i Vestdanmark for at sikre et »Danmark i mediebalance«.
Uspecificeret beløb
Forestiller du dig, at Radio24syv på dab stadig skal være en statslig radiokanal, som skal køre med public service-forpligtelser?
»Det kunne sagtens være med det perspektiv, at kanalen skulle ende med at være selvfinansieret. Måske kunne den eksistere i et par år eller tre – det er jo også til forhandling – i en mellemform, hvor den stadig har nogle public service-forpligtelser, til gengæld for at der også kommer lidt penge.«
Lidt penge?
»Det skal jo ikke koste mere, end det behøver. Det er ikke sikkert, det er penge i den størrelsesorden, kanalen har modtaget tidligere. Det kan være et noget mindre beløb. Radio24syv er i dag bundet op på en masse betingelser under det nuværende FM4-udbud. Hvis man får løsnet mange af de bindinger, kan den selvfølgelig også blive meget billigere at drive. I medieforliget er der sat puljer af til forskellige initiativer – både til en kommende tv-kanal og en anden radiokanal. Hvis vi er enige om, at det er en overgangsperiode, kan der jo også være villighed til, at vi i fællesskab finder ekstra penge til det udefra.«
Men vi får ikke noget beløb på bordet?
»Nej. Du har forsøgt nogle gange. Jeg har ikke har meget forstand på, hvad det koster at drive en radio under andre vilkår. Hvis det kører på nye konditioner, hvis man frigiver nogle betingelser, og man i øvrigt åbner op for at man i en overgangsperiode kan få nogle kommercielle indtægter, hvad lander vi så på? Det må andre komme med en vurdering af. Det er ikke seriøst, at jeg på nuværende tidspunkt skal komme med et meget konkret bud.«
Jeg siger ikke mere, uanset hvordan du spørger.Anders Krab Johansen, Berlingske Medias administrerende direktør
Kristian Thulesen Dahl, der ikke selv lytter ret meget til kanalen, kan dog godt se Radio24syvs berettigelse i et »mangfoldigt medieudbud«, siger han. Han afviser, at forslaget og i øvrigt nyheden om en nedjustering af omfartsvejsprojektet ved Mariager handler om, at partiet gerne vil glatte ud forud for en valgkamp. Adspurgt om han ville gøre noget om i forhandlingsforløbet, hvis han kunne, er svaret også nej.
Regeringen og DF kan ikke uden videre lave et udbud med støtte til Radio24syv som dab-radio. I så fald skal det sendes i offentligt udbud, så andre har mulighed for at byde ind, fortæller medieforsker og lektor ved Københavns Universitet Henrik Søndergaard. Da der vil være tale om en ny sendemulighed med statsstøtte, vil den først skulle godkendes af EU, tilføjer han.
Det er relativt let at stable en dab-kanal på benene, for der er masser af frekvenser ledige, forklarer Henrik Søndergaard, der dog stiller spørgsmålstegn ved finansieringen. Radio24syv kan ikke drives videre uden visse licensmidler på nuværende tidspunkt:
»Hvis en anden aktør får FM4-tilladelsen, og Radio24syv skal eksistere som dab-kanal, vil den være ude i en ny konkurrence, som er endnu hårdere end tidligere. Før har nærmest den eneste konkurrent været P1. Spørgsmålet er, om det er et attraktivt levegrundlag for Radio24syv.«
Tilbage står det ubesvarede spørgsmål om, hvor pengene skal komme fra. Og om DF’s bold bliver grebet. Kulturminister Mette Bock (LA) opfordrer partiet til at uddybe:
»Regeringen har – efter meget lange forhandlinger – indgået en aftale med DF om udbuddet af FM4. Hvis DF mener, der er konsekvenser, man ikke havde forudset, og derfor har forslag vedrørende Radio24syvs fremtid, står døren åben. Udbuddet af FM4 er i gang, og det kan ikke standses. Jeg har ikke modtaget forslag fra DF om at lave en tillægsaftale vedr. Radio24syv, så det kan jeg ikke forholde mig til. Hvad er DF’s forslag konkret, og hvordan skal det finansieres?« spørger hun.
Det optimale ville være at ændre i kravene til FM4, der er i udbud, synes den konservative medieordfører, Naser Khader. Men dab-kanalen kan være en »god mulighed« siger han.
Et interessant forslag
»Det vil vi godt støtte, men det er vigtigt, at det anvises, hvor pengene skal komme fra. Der kan komme nogle penge fra public service-puljen, der omfatter 100 mio. kr., men den skal jo også dække tv og dokumentar, så den er begrænset. Spørgsmålet bliver, hvor pengene skal komme fra i den nævnte overgangsperiode,« siger han.
Marcus Knuth, Venstres medieordfører, roser DF for forslaget, som han udlægger som en reaktion på den kritik, der har været af DF i udbuddet af FM-kanalen.
»Det er en flot håndsrækning, der ikke kan tolkes anderledes, end at vi vil savne Radio24syv, og at det ville være klædeligt, hvis Berlingske Medier og Radio24Syv havde droppet deres selvvalgte martyrium og budt ind på FM4-kanalen.«
Socialdemokratiets medieordfører, Mogens Jensen, nøjes med at konstatere, at det er regeringen og DF alene, der har truffet beslutninger, som har ført til, at Radio24syv lukker.
»Og de må i første omgang drøfte med sig selv, hvad de vil gøre eller ikke gøre,« siger han, der tidligere har understreget, at Socialdemokratiet ikke vil ændre i selve udbudsmaterialet omkring FM4, hvis partiet kommer til magten efter et valg.
Forslaget lyder umiddelbart interessant, synes Jakob Kvist, kommerciel direktør hos Peoples Press under People Group, der sammen med Berlingske Media ejer Radio24syv.
»Nu må vi høre, hvad vilkårene kan være. Fra start har vi været underlagt en meget stram styring, og senest har vi så oplevet en styring, der kvalte os, men dette er bestemt en spændende åbning. Dab og podcast er bestemt interessant, og radioens eksistens er ikke nødvendigvis afhængig af et FM-bånd.«
Jørgen Ramskov, Radio24syvs chefredaktør, er »som udgangspunkt positiv«, men henviser til, at der fortsat er mange ubesvarede spørgsmål i forhold til betingelserne. Berlingske Medias administrerende direktør, Anders Krab Johansen, kalder det rart, at der er kommet »lidt eftertænksomhed over konsekvenserne af udbuddet af FM4«.
»Vi vil gøre, som vi hele tiden har gjort. Vente på et færdigt udbud og en afklaring, før vi forholder os til det,« siger han.
Den digitale dab-vej ser Berlingske Media ikke den store fremtid i, forklarede Anders Krab Johansen imidlertid for nylig til Mediawatch. Det skyldes bl.a., at mange kører rundt med gammeldags bilradioer, der ikke kan tage dab. Samtidig er det kommercielle radiomarked på dab ikke særlig udviklet, sagde han.
Er dab overhovedet interessant for jer?
»Jeg siger ikke mere, uanset hvordan du spørger.«