Arbejdsnedlæggelser breder sig i DR efter fyringsrunde
De journalistiske medarbejdere på DR Syd har nedlagt arbejdet i sympati med de mange kolleger, som er blevet fyret.
De journalistiske medarbejdere på flere DR-regioner har onsdag valgt at nedlægge arbejdet som reaktion på den omfattende fyringsrunde, der er i dag er blevet meldt ud.
Det skriver fagbladet fagbladet Journalisten, som følger udviklingen i mediebranchen tæt.
Først nedlagde journalisterne på DR Syd arbejdet, og senere fulgte også DR Sjælland og DR Østjylland trop. Arbejdsnedlæggelserne gælder indtil torsdag morgen.
Journalisterne hos DR Syd mener ikke, at de kan producere god radio, net og tv til syd- og sønderjyderne i lyset af afskedigelserne, hedder det i en udtalelse.
»Medlemmerne af Dansk Journalistforbund på DR Syd har i dag med stor bedrøvelse modtaget nyhederne om kolleger rundt omkring i DR, der i dag har fået at vide, at de ikke længere skal arbejde i DR,« skriver de ansatte.
Og videre:
»Vi anerkender det arbejde, der er gjort fra fagforeningernes side på at minimere antallet af fyringer. Og vi anerkender også, at DR’s ledelse har været sat på en bunden men uendelig svær opgave med at afskedige dygtige medarbejdere.«
Op mod 400 stillinger i DR skal skæres væk som følge af det medieforlig, regeringen og Dansk Folkeparti har indgået. Besparelserne løber op i omkring 420 mio. kr. om året frem til 2021.
Fra morgenstunden onsdag blev de DR-medarbejdere, der skal fyres, varslet. Læs mere om fyringsrunden og dens konsekvenser for DR her.
Nedskæringerne betyder blandt meget andet, at i alt 90 stillinger i det nye nyhedsområde DR Nyheder, Aktualitet og Distrikter forsvinder, oplyser nyhedschef i DR Nyheder, Thomas Falbe, til Mediawatch.