Giv alle børn og unge en tryg vej til skole og uddannelse
Vi skal tænke trafiksikkerhed fra vuggestue til universitet. Det kræver, at vi ikke stopper ved skolevejene, men bygger videre.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Aarhus Kommune tog med Skolevejsanalysen i 2024 et vigtigt skridt for at skabe trygge skoleveje for vores folkeskoleelever. Med analysen ser man på, hvad der kan udfordre trygge veje til og fra vores folkeskoler. Det er vi i Danmarksdemokraterne glade for – og nu foreslår vi, at vi tager næste skridt.
For vi må ikke glemme hverken de alleryngste eller de unge. Derfor har vi i byrådet stillet to konkrete forslag: Én analyse af vejene til vores dagtilbud og én analyse af forholdene omkring ungdomsuddannelser og videregående uddannelser. Begge skal tage afsæt i den model, vi allerede har brugt til at arbejde med sikre skoleveje.
Dagtilbuddene er det første møde med trafikken for mange børn – og her skabes de gode vaner. Men mange daginstitutioner i Aarhus kæmper med trafikkaos, farlige situationer og utryghed i myldretiden. Det skal vi tage alvorligt.
Hvis vi vil have flere børn og forældre til at gå eller cykle i stedet for at tage bilen, så skal ruterne være sikre. Det handler om både klima, sundhed og tryghed.
Samtidig er der også behov for, at vi kigger på forholdene for de unge, der går på ungdomsuddannelser og videregående uddannelser. De er også bløde trafikanter, og det er pres på trafikken omkring gymnasier, erhvervsskoler og universitet, når de unge møder ind og har fri.
Derfor skal vi selvfølelig også kigge på ungdomsuddannelserne, og hvordan vi sikre bedre veje frem og tilbage, hvis man går eller cykler.
Vi skal tænke trafiksikkerhed fra vuggestue til universitet. Det kræver, at vi ikke stopper ved skolevejene, men bygger videre. Det kræver, at vi tør sætte penge af til at analysere, hvor problemerne er – og at vi i byrådet handler på dem.
Det er sund fornuft og det bør samle et bredt flertal i Aarhus Byråd.