Fortsæt til indhold
Aarhus

Aarhusianere er parate til at droppe Marselis-tunnel

Næsten halvdelen af aarhusianerne mener, at Aarhus Byråd bør droppe Marselis-tunnelen, fordi trafikmængden ikke er så stor som forudsagt.

Aarhusianernes opbakning til en tunnel under Marselis Boulevard er faldende. Det viser en aktuel meningsmåling, som analyseinstituttet Wilke har lavet for Morgenavisen Jyllands-Posten.

Mens knap 60 pct. af de adspurgte i en lignende undersøgelse i 2013 svarede, at de støttede etableringen af en tunnel under Marselis Boulevard, støtter kun 29 pct. projektet i dag.

En af forklaringerne på den ændrede holdning til tunnelen kan være, at trafikmængden til og fra havnen slet ikke er steget som forventet.

7.000 færre biler end ventet

Ifølge prognosen, der blev lavet i forbindelse med den VVM-redegørelse fra 2007, som dannede grundlag for byrådsbeslutningen om at bygge en tunnel til 1,5 mia. kr., skulle der dagligt køre 22.000 biler og 4.050 tunge køretøjer på Marselis Boulevard i 2015. Målinger i fjor viste imidlertid, at der dagligt kørte 7.000 færre biler og 1.150 færre lastbiler, busser osv. på strækningen.

Wilke har derfor midt i april med henvisning til den lavere trafikmængde spurgt et repræsentativt udsnit af borgerne i Aarhus, om byrådet bør droppe beslutningen om at bygge tunnelen. Hertil svarer 48 pct. ja, 29 pct. nej, mens 23 pct. svarer ”ved ikke”.

Jan Ravn Christensen (SF), medlem af byrådets tekniske udvalg, er imod tunnelprojektet og mener, at politikerne bør lytte til borgerne.

»Sådan en undersøgelse viser jo, at folk overhovedet ikke kan se behovet. Men jeg er bange for, at de partier, som står bag Marselis-tunnelen, er klatret så højt op i træet, at de ikke er villige til at komme ned igen. Jeg håber, at folk vil blive ved med at gøre opmærksom på det ufornuftige i beslutningen,« siger han.

Målingen ændrer dog ikke noget for Venstre og Socialdemokraterne, som er med i aftalen om tunnelen.

»Det får ikke Venstre til at ryste på hånden,« siger Gert Bjerregaard, Venstres politiske ordfører i Aarhus Byråd.

»Vi er godt på vej ud af en lavkonjunktur, og vi kan se, at tallene nu igen er stigende i forhold til at anvende Marselis Boulevard.«

Der er heller »ingen slinger i valsen« hos Socialdemokraterne, fastslår rådmand for Teknik og Miljø Kristian Würtz (S).

»Vi vil ærgre os gule og blå, hvis vi står om 15 år og ikke har bygget en Marselis-tunnel. Vi har brug for den. Det har havnen, og det har byen, hvis vi ikke skal drukne i tung trafik og larm.«