• For abonnenter

Anklager kommunen for ulovlig legeplads-beslutning

Ankestyrelsen har modtaget en klage fra seks indbyggere i Aarhus Kommune, fordi de mener, det er ulovligt at gøre den pædagogisk ledede legeplads Skolemarken på Frederiksbjerg Skole ubemandet, hvormed bl.a. dyreholdet nok forsvinder.

Artiklens øverste billede
»Det er dejligt med et grønt areal med dyr herinde i byen. Sådan nogle steder kan man ikke få for mange af,« siger Rune Christian Andersen, der bor 10 minutter fra den pædagogisk ledede legeplads Skolemarken og af og til benytter den sammen med sønnen Aske på 11 måneder. Foto: Kim Frost

Snakken med børnene går på, »hvad skal der ske med min kanin«, og »må jeg få den med hjem«, fortæller Allan Struck, som har været pædagog på Aarhus’ gamle midtby-legeplads Skolemarken i 10 år. Til efteråret kan geder, kaniner, undulater og alle aktiviteterne omkring dem til stor frustration for børn, forældre og lokalsamfund være fortid, når Allan Struck som led i kommunens store sparerunde ikke længere er ansat. Men det er en ulovlig beslutning, mener en gruppe aarhusianere.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.