Rift om aarhusianske lejligheder har sendt priserne i vejret i de seneste fem år
Ejere af lejligheder i Aarhus har i de seneste fem år opnået en stor friværdi.
Aarhusianere, der har købt en lejlighed inden for de seneste fem år, har med stor sandsynlighed gjort en god handel. I den periode er den gennemsnitlige kvadratmeterpris for en lejlighed i Aarhus steget med knap 8.000 kr.
Det viser tal fra Finans Danmark, som Nybolig har analyseret.
Køberen af en af en lejlighed på 80 kvm vil således i dag kunne sætte boligen til salg til en pris 640.000 kr. over købsprisen i 2013 – en fortjeneste på 350 kr. skattefrit pr. dag. En lejlighed på 50 kvm har i samme periode givet en skattefri gevinst på omkring 400.000 kr.
Ifølge ejendomsmægler Johan Nairn fra Nybolig Aarhus City skyldes prisstigningerne først og fremmest, at der fra 2013 til 2018 har været rift om aarhusianske lejligheder.
»Mange børnefamilier vælger at blive boende i byen, og mange foretrækker beliggenheden i midtbyen frem for ekstra kvadratmeter. Derudover er der faktisk også flere modne par, som flytter fra forstæderne og ind i byen, fordi der er kommet så mange nye bygninger med parkeringskælder og elevator,« forklarer han.
Mange projektboliger, f.eks. på Aarhus Ø og Ceres Byen, blev prissat før opsvinget i markedet, og de er derfor meget mere værd i dag.Johan Nairn, ejendomsmægler, Nybolig Aarhus City
Samtidig har lave renter været med til at understøtte markedet, fordi mange flere har råd til at købe fast ejendom i stedet for at bo til leje.
Gevinst ved projektsalg
Ifølge Johan Nairn er det særligt de aarhusianere, som har købt projektboliger, der oplever størst prisvækst.
»Mange projektboliger f.eks. på Aarhus Ø og Ceres Byen blev prissat før opsvinget i markedet, og de er derfor meget mere værd i dag. Så de, der har købt ud fra en tegning, har fået sig en rigtig god fortjeneste,« mener han.
Hos Nybolig er forventningen, at der fortsat vil være stor efterspørgsel på lejligheder i Aarhus, og at priserne derfor vil stige yderligere.
»Hele Aarhus er jo i stor udvikling i de her år med alle de nye byggerier, men også de ældre etageejendomme, der renoveres i stor stil. Så jeg tror helt klart, at priserne vil følge med,« siger Johan Nairn.
Hjælp fra tilflyttere
Butikschef Andreas Bjerregaard, Home Lejlighedsbutikken Aarhus, er dog knap så optimistisk.
»Der er bestemt positive elementer i markedet med lave renter og stor efterspørgsel. Men der er også flere boliger til salg, og det kan godt taget markedet lidt den anden vej, så det opvejer hinanden. Vi tror ikke på de store ændringer i 2019 – et stabilt marked,« siger Andreas Bjerregaard.
De mange nye projektbyggerier har ifølge ham givet mæglerne mere at arbejde med.
»Køberne har fået flere muligheder end for bare et par år siden. De er ude at kigge på flere lejligheder end tidligere. Men af fremvisningsmængden kan vi se, at der også er en stor efterspørgsel,« siger butikschefen, som derfor ikke tror, at priserne kommer under pres foreløbigt.
»Det gode ved Aarhus er, at der hvert år er en nettotilflytning, så lige nu ser det ud, som om markedet kan absorbere det,« siger han.