Fortsæt til indhold
USA

Ekspert: Nederlag sender Clinton på pension

Amerikanerne har kastet en håndgranat i Washington med valget af Donald Trump, mener professor. Det betyder sandsynligvis fornyelse hos Demokraterne.

Efter en årelang og intens valgkamp har den amerikanske befolkning overraskende valgt Donald Trump som landets nye præsident. Et resultat, som modsiger stort set samtlige meningsmålinger.

Man kan sagtens forestille sig, at flere af Obamas initiativer bliver slettet fra landkortet, og at han bliver en parentes amerikansk historie.
Derek Beach, Professor ved Institut for Statskundskab på Aarhus Universitet.

»Vi vågner op til et nyt USA. Spørgsmålet er, om en anden demokrat kunne have slået Donald Trump. Flere tror, at en kandidat som Bernie Sanders kunne have besejret ham,« forklarer Derek Beach, der er professor ved Institut for Statskundskab på Aarhus Universitet.

Han kalder resultatet for en »kæmpe mavepuster for demokraterne.«

Et parti, som nu skal til at genfinde sig selv.

»Det er slut for Hillary Clinton hos Demokraterne. Hun er færdig og skal på pension, hun er blevet for gammel,« mener Beach, der er ekspert i amerikanske præsidentvalg og valgkampagner.

I 2008 forsøgte Clinton sig også med præsidentvalget, men her blev hun fravalgt til fordel for Barack Obama som Demokraternes præsidentkandidat.

»Hvis man skal være bagklog, var det lidt af en fejl at vælge Hillary Clinton som præsidentkandidat. Hun er nok den værst tænkelige i forhold til, at republikanerne mobiliserer sig mod hende. De hader hende som pesten. Allerede dengang hun stillede op, blev det pointeret, at det kunne være op ad bakke for Hillary Clinton grundet den bagage hun har, og fordi republikanerne hader hende så meget,« vurderer Derek Beach.

Derek Beach er professor i statskundskab på Aarhus Universitet. Foto: Uffe Frandsen.

Nu skal demokraterne til at finde nye unge kandidater, som kan tage over. Den nuværende førstedame, Michelle Obama, kan godt fraskrives, da hun ikke har udvist interesse for at stille op, siger Derek Beach. I stedet nævner han bl.a. den nyudnævnte senator i Californien Kamala Harris, som er den første sorte politiker i historien, der repræsenterer Californien i det amerikanske Senat. Derudover peger han på de to Castro-tvillinger i Texas, Joaquín og Julian, som fremadstormende skikkelser, der kan komme til at spille en stor rolle hos Demokraterne i de kommende år.

Ved præsidentvalget er der også fundet nye medlemmer af de to kamre i Kongressen, Senatet og Repræsentanternes Hus. Begge steder er Republikanerne løbet med flertallet, hvilket vil gøre det nemmere for Donald Trump at gennemføre ny lovgivning.

Dermed er det ikke utænkeligt, at flere af præsident Obamas tiltag bliver trukket tilbage eller skrottet.

»Man kan sagtens forestille sig, at flere af Obamas initiativer bliver slettet fra landkortet, og at han bliver en parentes amerikansk historie,« siger Derek Beach.

»Mange af de ting, Obama har stået for, har været administrative dekreter, fordi han ikke kunne få lovgivning gennem Kongressen. De kan fjernes igen. Det store spørgsmål bliver, om republikanerne kan enes om den økonomiske politik, hvor Trump er meget forskellig fra andre republikanere.«

Tårer og bekymrede miner kendetegnede Clinton-tilhængerne natten mellem tirsdag og onsdag. Foto: AP Photo/Frank Franklin II.

De seneste uger har præsident Barack Obamas popularitet været meget høj. Midt i oktober erklærede 56 pct. af den amerikanske befolkning sig enig i Obamas linje som amerikansk præsident, viser tal fra Gallup. Men ikke desto mindre har USA’s indbyggere valgt Trump, der på mange måder er en modsætning af Obama.

»Vi vidste, at det her var et ”change-election”, altså et valg, hvor folk ikke opfører sig, som de plejer,« siger Derek Beach.

»Amerikanerne har kastet en håndgranat i Washington. Der skulle ske ændringer.«