Præsident opfordrer almindelige borgere til at dræbe kriminelle: »Jeg vil belønne det med en medalje«
Filippinernes Rodrigo Duterte fortsætter med at true landets kriminelle på livet.
Filippinernes nyvalgte præsident, Rodrigo Duterte, har hele valgkampen lovet, at han vil slå aldeles hårdt ned på landets kriminelle.
Efter valget er Rodrigo Duterte gået i gang med at føre den lovede politik ud i livet, og det seneste middel i kampen mod kriminalitet er en opfordring til almindelige borgere om at skyde kriminelle.
»Hvis de er i jeres nabolag, så ring til os, politiet, eller gør det selv, hvis du har et skydevåben. Du har min støtte,« sagde præsidenten ifølge nyhedsbureauet AFP lørdag til en hujende folkemængde.
»Hvis han kæmper til døden, må du slå ham ihjel. Jeg vil belønne det med en medalje,« sagde han uden at forklare, hvordan almindelige borgere med succes skulle kunne identificere en kriminel.
Præsidenten meddelte også, at han ikke tror på rehabilitering for stofmisbrugere, og at han vil slå folk ihjel, hvis de er involveret i narkohandel. Samtidig har han udlovet kæmpestore dusører for tilfangetagelser og drab på narkobaroner.
Den 71-årige politiker er ikke just kendt for at være diplomatisk i sine udtalelser. Undervejs i valgkampen har han brugt ordet »ludersøn« om sine politiske modstandere, bedt sine kritikere om at »skride ad helvede til«, han er kommet med kommentarer om at voldtage en australsk kvinde, og han har givet et løfte om at dræbe titusindvis af kriminelle.
Rodrigo Duterte har tidligere været borgmester i byen Davao, hvor han blev sat i forbindelse med såkaldte "dødspatruljer", som slog kriminelle ihjel. Han har svoret at fortsætte denne linje som præsident.
Flere udenlandske medier har givet ham tilnavnet »Filippinernes Donald Trump« på grund af hans voldsomme retorik, omend flere medier, bl.a. The Guardian, har vurderet, at Rodrigo Duterte er langt værre end den amerikanske præsidentkandidat.
Duterte fik ved valget i maj omkring 13,7 millioner stemmer. Han bliver officielt indsat som Filippinernes præsident den 30. juni.