Stigende misbrug af kosttilskud
Større styrke, mere udholdenhed, hurtigere restitution og en flottere krop.
Hele fire ting, som mange unge sportsudøvere eller styrketrænere har stående øverst på ønskelisten.
Et af de produkter, der bliver markedsført med sådanne bonusord, er kreatin. Stoffet ligger i dopingens gråzone, men det kan lovligt købes i håndkøb hos Matas, i fitnesscentre og over internettet.
Det gør en stigende gruppe mænd imellem 17 og 34 år, fortæller Nikolaj Kongerslev fra netshoppen getbig.dk. Han sælger kreatin i tablet-form eller som pulverblanding.
»Jeg oplever, at markedet for kosttilskud er i vækst. På et år har vi haft en fordobling af antallet af henvendelser. Lige nu har vi omkring 200 henvendelser om dagen og det, folk køber mest af, er kreatin og proteinpulver,« siger Nikolaj Kongerslev.
Doping i kreatin
Men i Anti Doping Danmark vækker forbruget bekymring. Langtidsvirkningerne af kreatin er nemlig stadig ukendte.
»Jeg er helt overbevist om, at kreatin bør stå på dopinglisten over forbudte stoffer. Kreatin er et relativt ungt stof, så vi kender endnu ikke konsekvenserne af et massivt dagligt forbrug. Men med den viden vi har, fraråder vi folk at bruge det,« siger læge Rasmus Damsgaard fra Anti Doping Danmark.
Når det gælder generel brug af kosttilskud er Anti Doping Danmarks holdning ligeledes klar: De er overflødige, og en god og varieret kost kan snildt dække de behov, sportsudøverne har.
»Der har ikke været en eneste kontrolleret undersøgelse, som har vist effekt af kosttilskud. Bortset fra kreatin,« siger Rasmus Damsgaard.
Positiv dopingprøve
Men senest har det tyske landbrugsministerium undersøgt et tysk fremstillet kosttilskud i form af kreatin-tabletter. De konstaterede, at kosttilskuddet kan føre til en positiv dopingprøve for det ulovlige, muskelopbyggende middel nandrolon.
Juniorlandstræner Lars Bonde Nielsen fra Danmarks Cykle Union (DCU) mener da heller ikke, at kreatin er foreneligt med unge sportsudøvere.
»Man har ikke en fremtid på ungdomslandsholdet, hvis man bruger kreatin. Hvis vores ryttere i alderen 16-18 år indtager det stof, så fortæller jeg dem, at de skal holde op med det. Hvis de bliver ved, ryger de af landsholdet,« siger han.
Den holdning kan informationschef Jakob Larsen fra Dansk Atletik Forbund ikke skrive under på.
En glidebane
Han understreger dog, at han aldrig kunne drømme om at anbefale kosttilskuddet til en ung nybegynder.
»Vi kan godt tilråde en 18-årig atlet at bruge kreatin, hvis træningsmængde og niveau er højt nok til det. Vi retter os efter reglerne, og så længe det ikke er ulovligt, ser vi intet problem i det. I min verden er der ikke forskel på at tage kreatin fremfor en vitaminpille,« siger Jacob Larsen.
Til det siger Rasmus Damsgaard: »Det er usundt, at helt unge sportsudøvere oplever, at brugen af kosttilskud er vejen frem til en bedre sportspræstation. Det er en glidebane at vænne sig til at spise tabletter og kosttilskud for at blive bedre til sin sport.«