Tennis og spa i Båstad
<p>Vi tog på en afslappende spa-weekend i den lille svenske kurbadeby Båstad nord for Helsingborg.</p>
Båstad, Sverige
Klokken var blot 6.30, da vi vågnede, iførte os badetøjet under de hvide frottékåber og gik ned til Skansebadet.
Alligevel var der trængsel på badebroen, dels af andre morgenduelige hotelgæster, der let kunne kendes i deres hvide frottékåber, men også af badegæster, som kom i deres egne mere eller mindre slidte badekåber, som de lod falde på broen, inden de lod sig sænke i det friske havvand.
Badebroen er for så vidt overflødig. Stranden ved Skansebadet, det tidligere Båstad Havsbad, er en indbydende hvid sandstrand, der helt lever op til de forventninger, man kan have til Sveriges badeby nummer ét.
Det er over 100 år siden, Båstad blev kendt for sine fine strande og gode klima. Dengang var det syge og brystsvage, som valfartede til kurbadestederne, hvor havbadene sammen med god og nærende kost blev anset for at være helbredende for svage storbyfolk. I dag er det et luksuriøst spaophold, som kan have den samme helbredende virkning på stressede storbymennesker, der strømmer til byen ved den svenske riviera på Bjärehalvøen, en lille times kørsel nord for Helsingborg.
Vi tjekkede ind på Hotel Skansen om eftermiddagen dagen i forvejen, hvor vi havde bestilt tid i hotellets wellness-afdeling. På værelset iførte vi os de hvide frottekåber og stak fødderne i et par nye frotté tøfler, inden vi tøffede gennem lobbyen og ned i spa-afdelingen. Det er utroligt, hvad en tyk og lækker, hvid frotté kan gøre ved én. Vi ankom med høj puls og lettere forsinkede, men den hvide kåbe havde allerede en afslappende virkning og på trods af sommertemperaturer oppe mod de 30 grader, føltes det helt rigtigt at krybe i den.
For ham og hende
Vi var ventede og blev budt ind i hver sit rum, hvor dæmpet new wave musik flød ud af højttalerne. Undertegnede fik ”Havets harmoni”, der består af en kombination af ansigts-, hånd- og fodbehandling, mens fotografen fik ”Bliv en ny mand”, en lille times afslappende kropsbehandling. Nu var dagens stress og jag allerede langt væk, og snart flød vi rundt i hotellets 37 grader varme pool, inden vi gik tilbage til vort værelse og nød de to små flasker champagne, hotellet havde stillet til os som velkomstgave.
Vejret var med os. Det var højsommer, selv om kalenderen bare viste starten af juni, men på en slentretur rundt i den lille hyggelige by, hvor roserne blomstrede foran de velholdte husfacader, kunne vi konstatere, at det på trods af vejret stadig var uden for sæsonen. De få badegæster, der var kommet, sad og nød aftenens sidste sol nede på molen, hvor mange tydeligvis kendte hinanden og hilste rundt, når de kom ud for at tage en dukkert.
Hotel Skansen ligger lige ved siden af Båstad Havsbad, og fra terrassen, hvor vi besluttede at indtage vores tre-retters menu, som var en del af spaopholdet, havde vi den fineste udsigt til trafikken til og fra havnen. Her på hjørnet mødtes folk og udvekslede sidste nyt, mange hilste på hinanden for første gang i sommer - sådan så det i hvert fald ud for os, der sad og blev indhyllet af badebystemningens ulidelige lethed.
Letpåklædte og stramt optegnede piger klaprede forbi i nye sandaler, og unge mænd i fars firhjulstrækker cruisede forbi, mens de spejdede ud gennem designersolbriller af hotteste model.
Der skulle ikke mange minutters iagttagelse til for at fastslå, at det er de mere velslåede svenskere, der holder til på disse kanter.
Tennis og badning
I mere end otte årtier har Båstad tiltrukket det bedre borgerskab, og i perioder kan man få det indtryk, at hele den stockholmske elite flytter over til den svenske vestkyst, når sommeren er på sit højeste, og der er tennisturnering. For næsten lige så længe, som Båstad har fungeret som kurbadeby, har tennis været en dominerende faktor i byen, der hver sommer mere end firedobler sit indbyggertal omkring uge 28, når Swedish Open løber af staben.
Så omdannes Hotel Skansen til et rent tennishotel, hvor spillere fra hele verden flytter ind, mens kampene afvikles på centercourt, der ligger på hotellets område. I år er det en splinterny court, der blev bygget færdig sidste år. Tennisbanen ligger på samme sted, hvor Ludvig Nobel i 1907 fik tilladelse til at opføre en enkel cementbane, der med tiden udviklede sig til flere. Cement er ikke det bedste grundlag for tennis, hvilket blev understreget i 1934, da selveste kong Gustav V deltog i turneringen - og snublede.
Året efter var der nye grusbaner!
Kongen var begyndt at deltage i tennisturneringerne, først som tilskurer, siden som spiller, allerede i 1929. Og Mr. G, som han af sikkerhedsgrunde blev kaldt (ingen skulle jo vide, at kongen bevægede sig frit rundt ude på landet!) kastede i 15 år en ubetalelig glans over den lille by, der pludselig blev Sveriges navle om sommeren, hvor selv regeringsmøder blev flyttet hertil.
De kendtes sted
Det var naturligvis også i Båstad, at spillere som Bjørn Borg, Mats Wilander og Stefan Edberg slog igennem første gang. Og i 1980'erne var alles øjne rettet mod byen, når de verdensberømte spillere kæmpede på banen, omgivet af 25.000 ivrige tilskuere. Aviser og blade bragte flere sider med billeder af kendte svenskere, som var set på lægterne i Båstad. Byens tennishistorie kan i øvrigt studeres på et lille museum, som i sæsonen har åbent dagligt.
Det er naturligvis i lyset af den succes, man skal se byens nyeste satsning: en total ombygning af centercourt med VIP-lounge på toppen af lægterne på banens langside, så man har den mest fantastiske udsigt over både banen og havet bagved. En udsigt, som naturligvis skal nydes, også i de perioder, hvor der ikke spilles turneringer. Derfor kan man leje VIP-loungen, der bruges som festsal og konferencesal, hvis man skal holde fest eller har et arrangement, der kræver noget ekstra.
Hotel Skansen har også undergået en fantastisk forvandling til et topmoderne konference- og spahotel med en restaurant, Restaurant Sand, som er berømmet i området. Og som diskede op med en skøn morgenkomplet som afslutning på vort spaophold.