De ekstra penge er kongehuset vel undt
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Jeg ser nu ikke noget problem i, at vores kongehus får tilført endnu flere penge – nu da regeringen lægger op til, at det samlede beløb hæves til lige godt 143 mio. kr.
Det er jo stadig penge, der går til et godt formål – ikke mindst for den danske sammenhængskraft.
Taget i betragtning, og som det blev afsløret her for nylig, kaster den danske statsadministration omtrent en kvart milliard efter x-antal kriminelle indvandrerfamilier og får ikke en disse igen.
Det er vist den sørgelige bundlinje, der aldrig kommer til at blive rokket ved.
Man skal jo altid holde proportionerne for øje, og i dette tilfælde mangler vores kongehus rundt regnet stadig 100 mio. kr. for at komme på omgangshøjde med dem, der bare fløj ud ad vinduet.