Personlig søvn
Du sover ca. 1/3 af dit liv, så du kan lige så godt gøre sovetiden så god og rar som muligt. Se her, hvordan du sætter dit helt personlig præg på soveværelset med hjemmegjort sengetøj.
De fleste elsker at omgive sig med personlige ting. Noget, som lige er “dig”. Noget med minder. Men hvordan får man det personlige aspekt ind i f.eks. soveværelset? En mulighed er at lave dit eget sengetøj, som du selv kan lide det. Skriv en hilsen til din mand på hans pude, en godnatsang hen over dynen til dit barn eller – som jeg har gjort her – sæt fodaftryk og navn på.
Det skal du bruge:
Hvidt sengetøj. Det viste er fra Ikea til ca. 200 kr., og der er en fin detalje i syningen – det bliver lige lidt mere eksklusivt, end hvis det havde været uden.
Sort stofmaling, f.eks. fra Panduro Hobby.
Bogstavskabelon, f.eks. fra Panduro Hobby.
Grøn svamp.
Malertape/farvet tape.
Sådan gør du:
Er betrækket nyt, skal det vaskes inden. Det er vigtigt, da malingen ellers kan flyde ud og ikke suge ned i stoffet.
Start derefter med at skrive navnet på hovedpuden. Sæt et stykke malertape/farvet tape til at holde bundkanten på bogstaverne. Og en meget vigtig detalje: Læg et stykke pap ind mellem stoffet, så malingen ikke går igennem til bagsiden af pudebetrækket.
Dup maling oven på skabelonen og lav det første bogstav. Vask skabelonen (som er af plastic), inden du laver det næste bogstav, så der ikke kommer maling, hvor der ikke skal være maling.
På dynebetrækket finder du så det sted, hvor du vil placere dit barns fodspor (eller dit eget håndaftryk). Læg pap imellem betrækket. Mal underfoden – pas på med ikke at bruge for meget maling, da det godt kan suge for meget ud i stoffet.
Tryk foden ned, og vær præcis, når foden bliver sat. Hold den helt stille og tryk den godt ned.
Når malingen er tør (efter ca. 10 min), skal trykket fikseres ved strygning. Læg et stykke bomuldsstof mellem tryk og strygejern og styg i fem minutter.
Vask det ved 40 grader – og så er du klar til søde drømme