• For abonnenter

Fra mørk lade til lyst og moderne leverum: »Udsigten kan man ikke stjæle«

Ægteparret Lisbeth og Ole Davidsen har fået ombygget deres bevaringsværdige lade og stald til beboelse. Resultatet er et katedrallignende leverum med ovenlys- og panoramavinduer, der gør udsigten til det kostbareste, de ejer.

Artiklens øverste billede
Landstedet havde stået til salg i fire år, da Lisbeth og Ole Davidsen købte det af svigerdatteren til ham, der byggede det. Den helt store lære for parret ovenpå renoveringen har været, at man skal selv være over projektet hele tiden, og at håndværkere skal koordineres og styres – ellers går det galt. Foto: Paul Skovbakke Hansen

Det er ikke en helt almindelig villavej i det midtjyske, man skal køre ned ad for at komme til Lisbeth og Ole Davidsens hjem. Små veje snor sig i de grønne landskaber for at passere en stor, åben grund, som strækker sig ned mod Horsens Fjord, så langt øjet rækker. Den ugenerede udsigt til marker, skov og fjorden er en daglig fornøjelse

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.