Fortsæt til indhold
Biler

Austin-samling bliver del af teknisk museum

Verdens største privatejede samling af Austin-biler bliver kernen i et nyt teknisk museum på Samsø.

Jens Overgaard

Nu er der kommet klare rammer og fremtidsplaner for den store samling af historiske Austin-biler på Samsø, der i slutningen af sidste år blev købt af to bilentusiaster.

Det er Hans H. Sørensen og Finn Campen, som nu vil skabe et teknisk museum på øen, der skal ligge i de samme rammer i Langemark, som gennem de senere år har huset Samsø Austin Museum, og hvor der nu udbygges.

Samlingen på et halvt hundrede biler fra Samsø Austin Museum var verdens største privatejede af sin slags, men Stefan Wolffbrandt, som har skabt samlingen, måtte ikke drive det som et museum for Skat og valgte derfor at sælge sit livsværk.

Det genopstår snart som den selvejende institution Samsø Tekniske Museum, hvor 29 ud af de oprindelige 47 Austin-biler bliver kernen, der ikke alene suppleres med køretøjer fra bl.a. de lokale veteranklubber for biler og traktorer, men også skal rumme andre ældre tekniske effekter.

Flere samarbejder

Formand for museet er Allan Laxby, der gennem mange år har været engageret i veteranbilmiljøet. Han håber, at museet kan blive en ny, bred attraktion for øen, som hvert år besøges af mange turister med klassiske køretøjer. Således er der allerede nu en aftale med en Corvette-klub, der kommer forbi inden for nær fremtid.

»Museet skal ikke kun vise ting, der relaterer sig til transportsektoren. Da navnet er Samsø Tekniske Museum, vil der også kunne snige sig andet ind, som f.eks. gamle radioer, kameraer og værktøj samt effekter fra gartneri- og landbruget, som jo har været hovedbeskæftigelsen på Samsø. Hvis vi udstiller en bil fra 1970, kan vi f.eks. krydre det med tidstypiske genstande. Vi forestiller os også at lave temaudstillinger,« siger han.

Gode historier

Mange af bilerne indbyder direkte til ”storytelling”. F.eks. omfatter samlingen den overskårne Austin 1800, som blev brugt i instruktøren Jacques Tatis film ”Trafic” fra 1971, mens en Austin A110 Westminster Mk II har et skudhul i bagruden efter et bankrøveri i Aarhus i 1966, en Austin Maxi 1750 fra 1976 har været direktionsvogn hos Lego, og en Austin Mini 850 fra 1970 såmænd har været hverdagsbil for damefrisør Gythe Bech fra Korsør gennem 40 år, hvis dagligliv beskrives.

Det bliver frivillige, som skal stå for den daglige drift af museet, der forventes at åbne i løbet af foråret.

Så sent som i 70’erne dominerede Austin-modeller som Maxi, 1100 og Mini de danske veje, ligesom mærket havde gjort i de foregående årtier. I løbet af 80’erne tyndede det ud, efterhånden som den engelske fabrik droslede ned, og den sidste Austin Mini Metro blev solgt herhjemme i 1990.

Austin Motor Company blev grundlagt i 1905 af Herbert Austin. Austin Seven fra 1922 var en af de første modeller til massemarkedet.

De næste årtier kom folkelige modeller som bl.a. A30 fra 1952. Sir Alec Issigonis geniale Mini fra 1959 og Austin 1100 var en af flere banebrydende idéer, som bl.a. hydrolastic væskeaffjedringen fra 1960’erne. I 1975 nationaliserede den engelske regering selskabet. Men den dårlige kvalitet fortsatte, og firmaet lukkede i 1990.

Artiklens emner
Austin