Fortsæt til indhold
Biler

BMW 4 Cabriolet uden træk i nakken

BMW’s klassiske 3-serie Cabriolet er blevet til 4-serie Cabriolet og fortsat helstøbt.

Jens Høy

Cabriolet

BMW 435i Cabriolet

BMW

BMW har bygget åbne biler i mange år, og derfor stiller køberne store krav til produkterne, hvad enten der er tale om de sportslige åbne modeller, eller de åbne, hvor komfort og plads til noget bagage er prioriteret. Lige nu er der fem åbne biler i BMW’s hastigt voksende program af produkter.

Den klassiske 3-serie Cabriolet er i forbindelse med BMW´s lancering af 4-produkterne blevet til en 4-serie cabriolet, hvorfor kan være lidt svært at forstå, når nu 3-cabrio har været navnet i generationer.

Foreløbig er der fire modeller i det åbne 4-program, hvilket vil sige 428i, 428i xDrive, 420d og så denne 435i, der er toppen af modelrækken.

I en direkte sammenligning med den udgåede 3-serie cabrio er bilen vokset noget, og sammenligner man med en 4-serie Coupé, vejer cabrio’en op til 200 kg mere, hvilket koster lidt på præstationerne.

Ned i fart og væk med taget

Forvandlingen fra lukket til åben sker altid elektrisk, og funktionen er så støjfri, som det må forventes i en bil, der prismæssigt begynder ved 827.300 kr. Det tager cirka 20 sekunder at pakke ståltaget væk, og med vindskærmen monteret er vi klar til at vurdere, om man kan holde varmen og begrænse trækken på en dansk næsten sommerdag, hvor temperaturen er 16 grader.

Allerede da nålen passerer 80 km/t, er det tydeligt, at BMW-ingeniørerne har arbejdet længe med at finjustere aerodynamikken, og først omkring 130 km/t begynder der at være lidt træk i nakken. Vi bemærker, at sikkerhedsselerne naturligvis er indbygget i forsæderne, som på alle gode cabrioleter. Dermed mindsker man muligheden for, at fartvinden får fat i selen og får den til at vibrere unødigt og i værste fald producerer lidt støj. Skal vi pege fingre af bilen, må det blive på tagets præstationer. Konkurrenterne kan køre taget op ved hastigheder på op mod 50 km/t, men i BMW’en skal man ikke trille meget over 15 km/t, før det bipper og displayet beder om at sænke hastigheden, mens lukke-funktionen stopper.

BMW producerer i øjeblikket verdens bedste automatgearkasser, og 435i sætter ikke et tandhjul forkert i skiftemønstret. Kører du den dovent i Eco PRO-mode, så skiftes der blødt, tidligt og motoren høres stort set ikke, fordi man hele tiden befinder sig i området lige over tomgang.

Hurtig

Et skift til sport forbi den normale default-indstilling lukker op for lyden og turbotrykket i takt med, at gearkassen lader alle 306 hestekræfter få frit løb. Testeksemplaret var udstyret med Sportsautomatgear med skifte-pads ved rattet og ekstra hurtige skift. Merprisen er 51.526 kr., svarende til godt 13.000 kr. mere end standard-gearkassen.

435i er hurtig fra fuldt stop, men at det er en tung bil mærkes i svingene, hvor den kvitterer med let understyring, hvis du kommer for hurtigt ind. Så tag det roligt og luk kræfterne ud på vej ud gennem kurven og du har et kørselsmønster, som bilen har det godt med.

En cabriolet får en stor del af stivheden fra taget, men vi mærker stort set ingen forskel med taget af og på, og bilen er stiv som kun ganske få cabrioleter vi har kørt.

Lyden fra rækkesekseren er snerrende, og med gearkassen sat til manuelle skift er der dyb bulder bas ved nedgearinger og turboerne kan fint høres. Herligt.

Bagagepladen rækker til to på weekend, og en elektrisk motor løfter taget væk, når bagagen skal ud og ind. Det fungerer fint, og skulle vi ønske os noget, vil det være varm luft i hovedstøtterne, men det fås naturligvis, hvis man vil betale. I det hele taget koster det ekstra, hvis man vil have noget af al det lækre udstyr som findes, og derfor kan man overveje at spare ca. 180.000 kr. på en 428i og så bruge pengene på endnu mere udstyr, end testbilen, der havde for 212.000 kr. Vigtigst er en Sport Line-pakke, der giver læder, sportssæder og 19 tommer alufælge samt diverse sorte detaljer i kabinen med matchende lister i rød.