Fortsæt til indhold
Biler

Brugt Audi eller BMW?

Brugtkøb: En fem år gammel Audi A4 2,0 TDI eller BMW 318 d koster mindst 450.000 kr. fra ny, men fås som brugte til det halve. Hvilken skal man vælge?

Christian Schacht

Er bilbudgettet på 240.000 kr., og drømmer du om en lækker brugt firmabil fra en af de velrenommerede sydtyske bilproducenter, og ikke en kedelig basismodel i Golfklassen, så er en Audi A4 eller BMW 3-serie et godt bud.

Audi A4 ligner sig selv, selvom den er fem år gammel. Den fik et facelift sidste år, men ellers ser den fortsat frisk ud.

Det er biler, som i de respektive 2,0 TDi og 318 d versioner, kostede mindst 450.000 kr. fra nye, men som nu kan fås til det halve, hvis du går efter en fire-fem år gammel model.

Priserne for de seneste 4-5 år gamle solgte modeller i hele 2013 har været 211.000 kr. for en 318d sedan, og 234.000 for en Touring.

Audi er en snes tusinde kroner dyrere, nemlig 235.000 kr. for en A4 2,0 TDI sedan og 264.000 kr. for en Avant.

Både Audien og BMW’en er kendt for generelt at være behæftet med meget få fejl. De har solide dieselmotorer uden skavanker og er godt rustbeskyttede.

Til formålet har vi håndplukket sedanudgaverne, men du kan ligeså godt vælge dem som stationcar. Audien virker i dag som den mest friske udgave af de to, og det er der en god forklaring på. A4 var nemlig helt ny i 2008 og har endnu ikke fået en arvtager, mens 3-serien kom i 2005 og fik en afløser sidste år.

Audi satte da også alle sejl til under udviklingsarbejdet. Det her skulle være den mest sportslige Audi A4 nogensinde, og formålet var at rykke rundt på opfattelsen af BMW som den ultimative køremaskine.

Lad os derfor afsløre, at opløbet bliver uhyggeligt tæt. Og der kan endda være penge at spare ved at vælge dem med benzinmotor, hvis du kører under 15.000 km om året.

Samtidig vil vi lige aflive en gammel fordom, om at BMW er dyr at vedligeholde. I dag forholder det sig nemlig lige modsat, da Audien, ifølge Bilbasen, er cirka 10 pct. dyrere i serviceudgifter.

Tidløst Audi-design

Der er pondus over designet i Audi A4, som forekommer mere kæk, ikke mindst takket være de brede skærme, der får Audien til at ligne en rugbyspiller med skulderpuder og den lysende lygtekæde, der mest af alt ligner et dyrt smykke. Det er standard, hvis du finder et eksemplar med xenonlygter, og dem er der rigtigt mange af.

BMW 3-serie har nogle år på bagen og det ses af designet, der begynder at virke gammelt.

BMW er mere konservativ, ja faktisk begynder den at se gammel ud. Men det er snarere inde i kabinen, at Audi vinder på point. Den er nemlig en håndslængde større end 3-serien, og det gavner både kabinen og i bagagerummet, hvor A4 er mere generøs med pladsen.

Den gennemførte stil fortsætter indenfor, hvor instrumentbordet smyger sig umærkeligt om føreren, så mærkets identitet fremstår lige så koncentreret som en superstærk espresso.

Kvaliteten? Lækre bløde materialer, præcise tilpasninger, snorlige syninger og et par formsyede sæder fuldender billedet. Agterude er der pænt med plads til rejsende bagi - ligesom i BMW.

Men i Audien er der også plads til skoene under forsæderne, og det giver langt bedre siddekomfort på en længere tur. Og der er en anelse ekstra plads i bagagerummet, som også er mere tilgængeligt via en større åbning end i BMW.

BMW synes mere spartansk. Ikke at der er noget i vejen med kvaliteten, den når bare ikke Audi-niveau. Og så er udstyret i 3-serien begrænset. I forhold til A4 mangler den blandt andet klimaanlæg, der betjener fører og passagerer med hver sin temperatur.

BMW vinder noget af det tabte terræn tilbage, når bilerne startes op, og turen går mod snoede landeveje. Og det på trods af, at Audi lagde sig i selen for at skabe en vaskeægte "drivers car" og bl.a. gjorde styretøj og gear stramt som i en sportsvogn.

Interiøret i Audi A4 sætter BMW til vægs, når det kommer til kvalitet og udstyrsniveau. Men MMI-systemet er svært at vænne sig til.

Affjedringen i begge modeller sørger effektivt for, at alle stressende riller og rumlerier i vejbanen ikke kan mærkes i rattet eller pedalerne, og på motorvejen er de retningsstabile som et lyntog.

På de krogede ruter finder BMW dog mest målbevidst rundt i bulede sving.

Til gengæld vil vi helst køre Audi, hvis der er tale om en længere tur.

Ikke mindst, hvis den foregår på motorvejen, hvor A4´s høje komfortniveau kommer til sin ret. Det gælder ikke mindst den kraftfulde og støjsvage dieselmotor.

Lækker Audi-diesel

Dieselmotoren på 143 heste, som afløste pumpedyse-systemet, er fortsat en perle af en dieselmotor, og der er ikke rapporteret om problemer med den, som det er tilfældet med forgængeren.

Et bjørnestærkt moment på 320 newtonmeter, en gearkasse, som klikker lækkert og præcist, og en støjdæmpning, som kun lader en svag brummen fra udstødningen høres, fortæller, at det her er en dieselbrænder, der tager kegler.

Den klarer 18,2 km/l på papiret, selv om det er noget under BMW’s 21,3 km/l, der også gør den lidt billigere i grøn ejerafgift. Det lave BMW-forbrug sikres blandt andet gennem en start/stop funktion, som gør, at motoren går ud, når du holder for rødt lys.

Det var endnu ikke standard hos Audi i 2008.

I en rask accelerationsdyst er BMW den kvikkeste, mens overhalinger klares lettest uden nedgearinger i Audi.

Det skyldes, at Audien har lidt bedre trækkraft.

Audi vinder

I sidste ende er valget sværere end, når det gælder vin, mobiltelefon eller ny computer.

Alligevel vover jeg pelsen og udnævner Audien til en samlet vinder. Du får først og fremmest en bil, som stadigvæk virker ny, selv om den er lidt dyrere.