Fortsæt til indhold
Biler

Porsche med jættekræfter

Ny Porsche Cayenne S Diesel har med sine 382 hk bilverdenens stærkeste dieselmotor .

Hvad er det lige med de terrængående SUV’ere? Efterhånden kan de både klatre i klitter og køre stærkt på motorvejen.

Køberne bruger dem mest til det sidste. Ifølge amerikanske undersøgelser forlader ni ud af ti offroadere aldrig asfalten. Som salig Winston Churchill måske ville sige, med en let omskrivning af den engelske premierministers berømte ord fra Anden Verdenskrig: ”Aldrig har så mange brugt så meget til så lidt”.

Det er med andre ord tanken, der tæller: Forestillingen om, at hvis man fik lyst til at køre fra Paris til Dakar, kan det faktisk lade sig gøre. Snart kan turen gøres i ekspresfart i en Porsche Cayenne S Diesel, som vi har kørt under den internationale præsentation i Østrig. Det er nemlig verdens for tiden kraftigste dieselmotor med sine 382 hk og et monumentalt drejningsmoment på vanvittige 850 nm.

Topfart på 258 km/t

Det stakkels, forsinkede ekspresbud, som kun kan køre 218 kilometer i timen i sin nuværende Cayenne Diesel, kan glæde sig. Med V8-dieselmotor på 4,1 liter er topfarten øget til 258 km/t, og når den kommer tonsende, gør alle medtrafikanter vist klogt i at søge dækning.

Det handler om design, køreegenskaber og rå muskelkraft. Og det er da også i den afdeling, vi befinder os, da vi besigtiger vores testbil. Selv om designet har nogle år på bagen, er der stadig masser af tysk autobahn-attitude over kæmpen, der forfra ligner en 911’ er på steroider.

Den fornemmelse holder indenfor, hvor den klassiske kantede midterkonsol og det fuldfede rat sammen med det lysbrune læderindtræk trækker en direkte linje fra Porsches indarbejdede DNA. Og for øvrigt en finish med spitzengefühl.

1,6 mio. kr.

Prisen er nøjagtig 1.633.157 kr. – det svarer til 349.000 kr. mere end den allerede kendte Cayenne diesel med den i sammenligning mere bovlamme 3,0 dieselmotor med 245 hk.

Men det handler i sidste ende om teknik. Derfor er det også med spænding, vi starter maskinen.

Mens resten har et umiskendeligt stempel fra hjembyen, Stuttgart, er motoren hentet på hylderne hos Audi, hvor maskinen for tiden gør tjeneste i topmodellen, A8 og SUV’en Q7. Men diplomingeniørerne hos Porsche har selvfølgelig fintunet maskinen, så den har fået 32 hk ekstra og 50 nm mere i drejningsmoment.

Sugende sejtræk

Teknikere har også rumsteret med udstødningen, så soundtracket ikke viger tilbage for benzinudgaverne, hvis du gir godt med gas. Det er dog ikke noget, vi hører meget til. Den store motor er nemlig pakket usædvanligt godt ind.

Så vi kan koncentrere os om udsigten højt fra kommandobroen, sætte tiptronic-gearkassen i ”Drive” og trykke blødt på speederen. Cayennen kvitterer med et langt sugende sejtræk - og der er masser at komme efter, selv ved motorvejsfart. Og det sker med følelse. De sydtyske fartpushere har selvfølgelig sørget for, at bæstet både kan styre og bremse.

Trods størrelsen med en længde på fuldvoksne 4,8 meter er der nemlig føling med vejen, som var vi iført balletsko. Uanset om vi taler de lange stræk, eller snoede østrigske biveje, er Cayenne den ubetingede mest velkørende SUV, vi har prøvet. Og det er faktisk næsten ligegyldigt, om vi sætter undervognen op til Sport eller Komfort -følingen ligger der bare.

Tørstig motor

8-trins Tiptronic-gearkassen er standard, 0-100 km/t eksekveres på 5,7 sekunder (bassen vejer 2,3 ton). Men de mange kræfter har sin pris. Motoren drikker diesel, som salig Dean Martin søbede sjusser. Normtallet siger 12,0 km/l - Vi kunne akkurat snige os op på 9 km/l efter pæn, blandet kørsel i Østrig.

Men selv om nogle Porsche-aficionados formentlig vil rynke på næsen af en dieselmotor, har det retfærdigvis aldrig været kedelige trivialiteter som brændstoføkonomi, der har stået i hovedet af Porsche-køberne.