• For abonnenter

Landets BYD-forhandlere tømmer salgslokalerne for biler og materiale - hvad er der sket?

BYD er et af de største og nyeste kinesiske bilmærker i Danmark, men pludselig har de danske forhandlere fjernet alle biler fra deres showroom og samtlige spor af mærket.

Artiklens øverste billede
Terminalen Aarhus har fjernet alle spor af BYD fra det store showroom. Bilerne er nu placeret på en græsplæne. Foto: Christian Schacht

Alle sejl var sat til, da BYD, som er et af Kinas største bilmærker, blev lanceret herhjemme i efteråret. 

Allerede i august blev det bekræftet, at bilerne skulle importeres af Nic. Christiansen Gruppen, importøren bag mærker som Hyundai og Land Rover, og lidt senere kom det frem, at det var importørens egen kæde af bilforhandlere, kaldet Terminalen, der skulle stå for salg og service. 

Sådan har det været siden efteråret, men da Jyllands-Posten kigger forbi de tre store Terminalen-forretninger i Aarhus, Amager og Birkerød, er alle spor af BYD-bilerne væk.  

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.