Fortsæt til indhold
Håndbold

Her er Jan Pytlicks EM-hold

Danmark tager til EM med små forventninger.

Danmarks nye landshold holder ambitionerne nede til det forestående EM i kvindehåndbold i Serbien.

»Målsætningen er at komme videre fra puljen. Vi har ikke yderligere mål i første omgang. Det må vi tage, hvis vi kommer videre til mellemrunden,« sagde Jan Pytlick, da han tirsdag offentliggjorde sit EM-hold på et pressemøde i Odense.

Der var ikke de store overraskelser i holdets udtagelse. Kun at landstræneren tog 17 spillere med til Serbien. Han medbringer tre målvogtere, hvor Rikke Poulsen fra KIF Vejen er reserve i første omgang.

Udviklingsmesterskab

Ved pressemødet havde landstræneren travlt med at neddrosle forventningerne.

»Det kan blive et stort EM, men bag nu ikke større brød op. Jeg anser stadig EM som et udviklingsmesterskab. Selvfølgelig er det alvor, men vi skal altså også udvikle os videre. Vi har lært meget af den korte periode sammen. Vi havde i dag vores 13. træning sammen og vi er nået langt på kort tid. Der har været en fantastisk vildskab blandt de unge spillere. Den vildskab skal hjælpe os ved EM,« understregede landstræneren.

Truppen til EM:

Målvogtere: Sandra Toft, Rikke Poulsen (reserve) og Cecilie Greve

Venstre fløj: Ann Grete Nørgaard og Mie Augustesen

Venstre back: Pernille Larsen, Stine Jørgensen og Sofie Bloch-Sørensen

Playmaker: Kristina Kristiansen og Lotte Grigel

Højre back: Line Jørgensen og Louise Burgaard

Højre fløj: Louise Lyksborg og Kristina Bille

Streg: Mette Gravholt, Susan Thorsgaard og Marianne Bonde