Kasi-Jesper kræver AGK-stil
AG København kan leve med et nederlag på fem mål i Barcelona.
AG København vil ikke fedte sig videre i Champions League.
I aften kan de danske mestre som det første danske herrehåndboldhold spille sig i Champions Leagues Final Four. Mikkel Hansen og co. må maksimalt tabe med fem mål i Barcelona efter 29-23 sejren i den første kamp i Parken for otte dage siden.
»Vi tager ikke til Barcelona for at tabe med fem. Vi tager derned for at vinde. Vi er AG København-stil,« siger klubejer Jesper Nielsen.
Han er kun bekymret for udsigten til 60 minutters forsvarskamp uden den skadede krumtap Joachim Boldsen.
»Vi kommer til at mangle Joachim helt vildt. Der kommer et fyldt Palau Blaugrana imod os, og taktisk bliver det et vildt skakspil mellem de to trænere. Men jeg er egentlig meget tryg, for mine drenge er aldrig faldet. Barcelona skal få vores hold til at kollapse for første gang nogensinde. Ellers er vi videre,« siger Jesper Nielsen.
Læs det store interview med Jesper Nielsen i Morgenavisen Jyllands-Posten lørdag.
Få digital adgang til artiklen. Find det abonnement, der passer dig bedst: Klik her