Fortsæt til indhold
Fodbold

AGF fik ingen drømmelodtrækning

AGF's fans skal på en 3.836 kilometer lang rejse, hvis de vil støtte holdet på udebane i Europa League.

AGF havde på forhånd annonceret, at man ønskede en modstander med en europæisk spillestil, når der mandag skulle trækkes lod til 2. runde af kvalifikationen til Europa League.

Samtidig ville man gerne undgå østeuropæiske hold.

Det ønske blev ikke just opfyldt, da georgiske FC Dila Gori blev trukket.

Lang rejse

Den georgiske klub ligger intet mindre end 3.836 km væk fra Musikhuset i Aarhus, og det bliver derfor en længere rejse, hvis de lokale fans vil støtte AGF-holdet.

FC Dila Gori kvalificerede sig til til Europa League-kvalifikationen ved at vinde pokalturneringen. I ligaen blev det således blot til en femteplads.

Det første opgør vil finde sted den 19. juli på Aarhus Stadion, mens returopgøret i Georgien afvikles den 26. juli.