Fortsæt til indhold
USA

Obamas favorit bryder tavsheden

Favoritten til at afløse Hillary Clinton har for første gang svaret igen på hård kritik efter terrorangreb.

Los Angeles

Både før og efter præsidentvalget har kritikken haglet ned over USA’s FN-ambassadør Susan Rice, som er en af favoritterne til at afløse Hillary Clinton som amerikansk udenrigsminister.

Fremtrædende republikanske kritikere fastslår, at de vil gøre alt for at blokere for en eventuel udnævnelse af den 48-årige rutinerede politiker.

Kritikken udspringer af, at Susan Rice i oktober gentagne gange i tv-interviews fastholdt, at terrorangrebet i Benghazi ikke var planlagt, men udsprang af en spontan reaktion og demonstration på grund af filmen ”Muslimernes uskyld,” som har vakt vrede i mange muslimske lande.

"Foreløbige oplysninger"

Blot få dage efter angrebet, som kostede fire amerikanere livet, citerede flere medier ellers efterretningskilder, der påpegede, at angrebet var planlagt på forhånd af terrorister, og at regeringen vidste besked indenfor 24 timer efter angrebet.

Jeg respekterer John McCain og har altid gjort det. Men nogle af de udtalelser, som han har fremsat om mig har været ubegrundede. Men jeg ser frem til at have mulighed for på et passende tidspunkt at drøfte det med ham.
FN-ambassadør Susan Rice om John McCain, som vil kæmpe imod en eventuel ministerudnævnelse af Rice.

Efter flere ugers tavshed forsvarer Barack Obamas FN-ambassadør nu ifølge nyhedsbureauet Reuters sine udtalelser, som har udløst den store kritik.

”I diskussionerne om angrebene på vores faciliteter i Benghazi refererede jeg udelukkende til de oplysninger, som jeg havde modtaget fra efterretningstjenesten,” forklarede hun onsdag journalister på et pressemøde ved FN-bygningen i New York.

Afviser konspirationsteorier

Hun afviser dermed beskyldninger om bevidst at have dækket over sandheden i et forsøg på stille Obama-regeringens kamp mod terrorbevægelser i et bedre lys.

”Jeg gjorde det klart, at de oplysninger, som jeg havde modtaget, var foreløbige, og at vores undersøgelser vil give os de endegyldige svar,” tilføjede Susan Rice onsdag.

Susan Rice nævnes som en af Barack Obamas favoritter til at afløse Hillary Clinton som udenrigsminister. Præsidenten har da også forsvaret Rice mod den republikanske kritik ved flere lejligheder:

”At besudle hendes omdømme er skandaløst,” lød det vredt fra præsidenten på et pressemøde i sidste uge.

Trussel fra kritikere

Kritikken var rettet mod de fremtrædende republikanere Lindsey Graham og John McCain, som ikke længere mener, at Rice er kvalificeret til opgaven.

De har meget opsigtsvækkende truet med, at det republikanske mindretal i Senatet vil gøre alt for at blokere for en eventuel ministerudnævnelse.

Udenrigsministeren er en del af præsidentens kabinet, og det er også præsidenten, der udpeger udenrigsministeren efter sin egen indsættelse.

Proces kan forhales

Besætningen af ministerierne skal dog formelt godkendes af Senatet.

Det republikanske mindretal kan blandt andet forhale udnævnelsen ved brug af en såkaldt filibuster, som er et begreb, der specielt er knyttet til Senatet, som i modsætning til Repræsentanternes Hus ikke har begrænset taletid.

Senatorer kan på den måde forhale eller helt forhindre flertalsvedtagelser i Kongressen.

Respekt for kritiker

Susan Rice kommenterede onsdag John McCains trusler med følgende bemærkning:

”Jeg respekterer John McCain og har altid gjort det. Men nogle af de udtalelser, som han har fremsat om mig har været ubegrundede. Men jeg ser frem til at have mulighed for på et passende tidspunkt at drøfte det med ham.”