Engelsk par vandt monstergevinst
Et engelsk par har vundet Storbritanniens næststørste lottogevinst nogensinde.
Nogle gange har man lov at være heldig. Og det var lige præcis, hvad et engelsk par var, da der blev udtrukket vindertal i det såkaldte Euromillions-lotteri.
41-årige Adrian Bayford og hans kone Gillian Bayford, 40, vandt nemlig intet mindre, end hvad der svarer til 1,4 milliarder danske kroner. Det skriver britiske BBC.
Børne-putning blev afbrudt
Gevinsten er den næststørste, der nogensinde er blevet vundet i Storbritannien. Gillian Bayford kunne ikke tro sin mand, da han fredag aften forstyrrede hende i at lægge den ene af deres to børn i seng.
"Jeg tjekkede lottotallene på min mobiltelefon, på vores tv, på internettet. Derefter kiggede vi på hinanden og fniste lidt," sagde Gillian Bayford, efter at parret havde valgt at stå frem foran den britiske presse.
Audi på ønskelisten
Gillian Bayford, der bor med sin mand og deres to børn i den engelske by Haverhill ca. 100 kilometer nord for London, er ikke tvivl om, hvad en del af pengene skal bruges på.
"Hver gang jeg er blevet passeret af en Audi Q7, har jeg altid drømt om at eje en. Jeg havde dog aldrig forestillet mig, at jeg ville komme i nærheden af at have råd til en, men det har jeg nu," sagde den glade lottovinder.
Den største gevinst, der er udtrukket i Danmark nogensinde, lød på 38.564.007 kr. og blev uddelt i marts 2008.