Coop om narkobanan-sag: De blev noget forundrede
Man skal ikke regne med at finde hvidt pulver blandt bananerne i Coops butikker.
Sidste uge blev der fundet ca. 80 kg kokain i en banankasse på Coops lager i Hasselager ved Aarhus.
Og onsdag morgen var den gal i banankasserne igen.
I et Coop-lager i Brøndby fandt en lagermedarbejder, hvad politiet mener, er 100 kg kokain gemt mellem de gule frugter.
Ligesom i Aarhus lå det hvide pulver i nogle tasker, fortæller informationsdirektør hos Coop Jens Juul Nielsen til Jyllands-Posten.
Forsøger at skærpe kontrollen
I begge tilfælde var bananerne kommet med skib fra samme leverandør i Colombia og var på vej ud i Coops danske butikker.
"Vi har, som i sidste uge, orienteret vores leverandør i Colombia om det. De har i forvejen en kontrol af varerne, inden de skipper dem af sted til Europa, derfor var de noget forundrede over, hvordan det her overhovedet kunne forekomme, og de arbejder på, hvordan de kan skærpe kontrollen," siger Jens Juul Nielsen.
Bananerne havde ifølge informationsdirektøren ét planlagt stop undervejs fra Colombia til Danmark, men han er ikke sikker på hvor.
Alt skal tjekkes
"Planen må have været, at man skulle have stofferne af skibet, inden de nåede til et lager, hvor man ikke har adgang," gætter Jens Juul Nielsen.
I begge til fælde har bananerne, som ifølge Juul Nielsen muligvis kan stamme fra samme forsendelse, ligget på et såkaldt modneri i Aarhus, før de er røget ud på lagrene i Hasselager og Brøndby, hvorfra de skulle køres ud i butikkerne.
"Nu undersøger vi lagrene og går samtlige kasser igennem. Vi har også bedt butikker, som har fået leveret bananer, om at tjekke dem, inden de kommer ind i butikkerne," lyder det.
Værdi: 40-100 mio. kr.
Politiet vil ikke oplyse, hvorvidt man mener, at kokainen skulle bruges på markedet i Danmark.
Kokain har en gadepris på mellem 400 og 1.000 kr. pr. gram afhængig af kvaliteten. Det vil sige, at værdien af kokainen i Brøndby på gaden vil kunne indkassere mellem 40 og 100 mio. kr.
Københavns Vestegns Politi, Østjyllands Politi og Rigspolitiet har igangsat en større efterforskning, da også politiet vurderer, at der er en sammenhæng mellem sagerne.